"Transmisja" - trzeci singel Masala Soundsystem

Pin It
"Transmisja" to trzeci tegoroczny singiel warszawskiego międzykulturowego kolektywu Masala Soundsystem. Muzycznie - kawałek ten jest elektroniczną (Praczas) wycieczką w rejony techno-dub, wzbogaconą o bliskowschodnie perkusjonalia (Wojciech Lubertowicz) oraz o śpiewy gardłowe i saz (Bart Pałyga). Warstwa tekstowo-wokalna (Duże Pe) w oczywisty sposób czerpie inspirację z klasycznego kawałka Joy Division, odnosząc jednak tytułową "Transmisję" do informacyjnego zgiełku współczesnego świata, zręcznie ugniatanego w pożądane kształty przez "niewidzialne ręce rynku".

Na każdą pojedynczą prawdę przypada bowiem nieskończenie wiele kłamstw. Jako że współczesny, największy w historii czasoprzestrzenny rozdział skutków i przyczyn czyni samodzielne dociekanie prawdy trudnym jak nigdy wcześniej, opiniotwórcza rola mediów czy "niezależnych ekspertów" urosła dziś do rangi steru tego świata. W przykładowym USA zaledwie cztery megakorporacje są obecnie właścicielami 90% tradycyjnych i nowoczesnych mediów. Rozszerzając spojrzenie na cały świat - być może dobijemy do dwudziestki takich "medialnych obszarników". Są oczywiście również media mieniące się "niezależnymi" - ale globalne "grupy interesu" w 99% przypadków mogą je kupić, zinfiltrować lub ośmieszyć za ekwiwalent "drobnych na waciki". Czy dana substancja jest szkodliwa? Cóż, zależy kto finansował badanie i sponsoruje opowiadającą o nim audycję. Kto ma rację w politycznym sporze? Ten, kto może lepiej się odwdzięczyć właścicielom tytułu, który go relacjonuje. Kto wywołał zbrojny konflikt? Na pewno nie Ci, którzy opłacają mówiącego o nim youtubera czy twitterowego opiniotwórcę. A więc tańcz, tańcz, tańcz jak zagrają Ci...

Działający od 2002 roku zespół Masala Soundsystem muzycznie łączy tradycyjne instrumenty ludowe z kraju i ze świata oraz nowoczesną elektronikę z szerokiego spektrum gatunków. W warstwie lirycznej, rymowane i śpiewane polsko- i anglojęzyczne teksty grupy opisują społeczne i ekonomiczne zjawiska, które kształtują niezbyt optymistyczny (acz bardzo realny) obraz współczesnego świata. Wszystko to podlane jest “rozumnym szałem” i punkową energią - co po zsumowaniu daje fascynującą całość, wymykającą się gatunkowym i kulturowym ramom.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.