• Od początku
  • Czytam
  • Tradycja i nowoczesność, czyli muzycy czerpiący z ze źródeł muzyki tradycyjnej


Tradycja i nowoczesność, czyli muzycy czerpiący z ze źródeł muzyki tradycyjnej

Pin It
Tradycyjna, ludowa muzyka w nowoczesnych aranżacjach? To musiało się udać! Poznaj zespoły, które zdecydowały się na tak niecodzienny mix stylistyczny – te kapele naprawdę Cię zaskoczą! 

Bilety na te i inne wydarzenia muzyczne w Twojej okolicy znajdziesz tutaj: https://rytmy.pl/wydarzenia/. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!

Tęgie chłopy – taneczne hity wprost z Kielecczyzny

Zespół Tęgie Chłopy ma misję: grać tak, „żeby się sufit podnosił” – jak to podobno było na imprezach tanecznych uświetnianych muzyką kapeli braci Witkowskich z Orłowin, która zresztą stanowi źródło ich inspiracji. Repertuar zespołu nawiązuje stylistyka do kilkuosobowych, ludowych kapel ogrywających wesela i inne potańcówki na Kielecczyźnie, a w szczególności w okolicach Łagowa i Opatowa.

Co jeszcze wyróżnia ten zespół? Przede wszystkim jego autentyczność i wierność tradycji. Ścieżki instrumentalne ich utworów nawiązują do ludowych melodii, które przekazali im znany w regionie klarnecista Stanisław Witkowski i śpiewaczki Maria Kowalik oraz Maria Gałk. Co więcej, jednym z członków Tęgich Chłopów jest… jego wnuk, trębacz Damian Janda, który kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne.

Baciary – góralska energia, której się nie oprzesz

Za powstaniem niemalże legendarnego już zespołu Baciary stoją bracia – Janusz i Andrzej Body, którzy od zawsze kochali muzykę i zapragnęli pokazać innym to, co kochają. I tak w 2002 roku na Podhalu powstała grupa interpretująca dawne, niemalże zapomniane melodie z młodości swoich rodziców i dziadków. Dziś do ich sztandarowych hitów można zaliczyć takie utwory, jak „Żyje się raz”, „Oczy zielone”, „Nic do stracenia” czy „Jak się bawią ludzie”.

Skład kapeli zmieniał się z biegiem lat, ale obecnie tworzą ją:

  • Andrzej Body – klawisze i wokal,

  • Janusz Body – gitara basowa i wokal,

  • Andrzej Skupień – skrzypce,

  • Władysław Lassak – akordeon i wokal,

  • Jan Strama – gitara,

  • Zdzisław Szymczyk – perkusja i wokal.

Co grają baciary? Jak można przeczytać na ich oficjalnej stronie internetowej, „trochę popa, rocka, biesiady, trochę disco, trochę muzycki na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem. Hej!”. Możesz więc liczyć na energetyzujący mix gatunków, przy którym trudno będzie usiedzieć w miejscu.

Ragnar Ólafsson – powiew islandzkich tradycji

Nasze zestawienie muzyków inspirujących się tradycjami ludowymi zamkniemy artystą niepochodzącym z Polski, a z… Islandii. Ragnar Ólafsson to islandzki multiinstrumentalista, który jest znany przede wszystkim z tego, że niestraszny mu żaden gatunek muzyczny – grał już wszystko, od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal. Zawsze jednak jego inspirację stanowiły tradycyjne melodie i instrumentalizmy.

Choć artysta był związany z wieloma różnymi zespołami, obecnie tworzy pod własnym nazwiskiem. Jego projekt to spokojna, nastrojowa muzyka zorientowana wokół klimatów folkowych i alt country. Ragnar Ólafsson niedawno wydał swój pierwszy solowy album - „Urges” – i jest w trakcie trasy koncertowej, która go promuje.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.