• Od początku
  • Czytam
  • Transylwania na ludowo: Muzsikás Folk Ensemble na żywo w Polskim Radio


Transylwania na ludowo: Muzsikás Folk Ensemble na żywo w Polskim Radio

W piątek 6 grudnia w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „30 lat wolności!”. Jego bohaterem będzie słynna węgierska grupa Muzsikás Folk Ensemble, która znana jest na całym świecie jako najlepsza formacja kultywująca tradycyjną muzykę rodem z Transylwanii. Bilety do zdobycia na antenach Polskiego Radia oraz do kupienia – w internecie lub przed koncertem. Transmisja od godz. 19.30 w radiowej Dwójce.

Koncerty tego działającego od ponad 45 lat zespołu są niezwykłymi pokazami tradycyjnej muzyki ludowej. W swojej twórczości Muzsikás Folk Ensemblełączą wiejską grę i śpiew ze śmiałymi i nieoczywistymi interpretacjami. Najbliższa im jest twórczość węgierskojęzycznych mieszkańców wschodniej części Siedmiogrodu, zwłaszcza Seklerów zamieszkujących Równinę Transylwańską. To pionierzy promowania węgierskiej muzyki tradycyjnej. Dużym walorem ich wizji muzyki jest wykorzystanie nie tylko klasycznego zestawu instrumentów, czyli skrzypiec, altówki i kontrabasu, ale także mniej znanych instrumentów, takich jak karpackie dudy, trzystrunowa kontra (inaczej gardon), koboz, kaval czy tambura.

Muzsikás Folk Ensemble występowali m.in. w londyńskim Royal Festival Hall, paryskim Cité de la Music oraz nowojorskiej Carnegie Hall. Koncertowali także ze znanymi solistami, zespołami kameralnymi, chórami czy orkiestrami symfonicznymi, są laureatami licznych nagród i wyróżnień, w tym tak znaczących, jak Nagroda za Zasługi dla Sztuki Węgierskiej, Nagroda im. Franciszka Liszta, Nagroda im. Kossutha oraz Nagroda Węgierskiego Dziedzictwa. W dorobku mają również kilkanaście studyjnych płyt.

Podczas koncertu w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej Muzsikás Folk Ensemble wystąpi w składzie: Mihály Sipos (skrzypce), László Porteleki (skrzypce, koboz, tambura, śpiew), Péter Éri (altówka, kontra, flety, mandolina), Dániel Hamar (kontrabas, gardon, bęben).

Być jak najbliżej muzyki: wywiad z Muzsikas

Muzykom podczas koncertu towarzyszyć będzie śpiewaczka i instrumentalistka Andrea Navratil, członkini zespołów Kobzos, Fonó czy Igriczek, powszechnie uznana i wielokrotnie nagradzana za prezentowanie śpiewaczej tradycji Węgier.

Organizatorami koncertu są: Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Ambasada Węgier i Węgierski Instytut Kultury. Prowadzenie – Kuba Borysiak (RCKL).

Koncert będzie transmitowany na antenie radiowej Dwójki w piątek 6 grudnia od godz. 19.30.

Bilety są do zdobycia we wszystkich audycjach Radiowego Centrum Kultury Ludowej na antenie Jedynki, Dwójki i Trójki, a także do kupienia na stroniesklep.polskieradio.pl/.Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij