Tajemnice i ciekawostki Wrocławia. Lista 15 znanych i mniej znanych faktów o stolicy Dolnego Śląska

Wrocław to miasto chętnie odwiedzane przez turystów. Wynika to z faktu, że jest to miejsce niezwykle klimatyczne, które oferuje szereg miejsc godnych zobaczenia.

Mowa tutaj nie tylko o zabytkach, ale również obiektach naukowych, rozrywkowych, czy też gastronomicznych. Nie ma znaczenia, czy planujemy rodzinne wakacje, romantyczny wyjazd, czy też wyprawę ze znajomymi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poniżej umieszczono ciekawostki o Wrocławiu, które z pewnością warto poznać.

Lista 15 znanych i mniej znanych ciekawostek o Wrocławiu

 1. We Wrocławiu znajduje się Sky Tower, czyli najwyższy budynek mieszkalny w kraju. Jego wysokość to aż 212 m. Punkt widokowy znajduje się na 49 piętrze. 
 2. W całym mieście można spotkać aż 120 krasnoludków. Znajdują się one w rozmaitych lokacjach. Wiele osób stawia sobie za cel znalezienie wszystkich figurek. Jest to ogromna frajda nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych.
 3. Ratusz we Wrocławiu jest jednym z najstarszych w Polsce. Z pewnością powinien odwiedzić go każdy, kto ceni sobie piękno architektury. Znajdują się tutaj najstarszy w kraju dzwon zegarowy. Na specjalną uwagę zasługują również gotyckie budowle, które zapierają dech w piersiach.
 4. Rynek miasta jest nie tylko urokliwy, ale również duży. Większy jest jedynie rynek w Olecku (a nie Krakowie, jak uważa wiele osób). Wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się zabytkowe kamienice, które znajdują się wokół.
 5. Wrocław może poszczycić się Halą Ludową, czyli ogromną konstrukcją wykonaną z żelbetu. Warto wiedzieć, że jest ona jedną z największych na świecie. Właśnie z tego powodu znalazła się ona na liście UNESCO.
 6. Piwnica Świdnicka to restauracja, która znajduje się w samym centrum miasta. Dla wielu osób niespodzianką może być fakt, że jest to jeden z najstarszych obiektów w Europie. Powstał on ponad 700 lat temu. W przeszłości stołowały się tutaj największe osobistości m.in. Fryderyk Chopin.
 7. We Wrocławiu spotkamy się z dużą liczbą mostów. Więcej tego rodzaju konstrukcji spotkamy jedynie w Wenecji, Amsterdamie, a także Sankt Petersburgu. Oznacza to, że miasto znajduje się w światowej czwórce.
 8. Należy wiedzieć, że jedno z najcenniejszych dzieł sztuki znajduje się właśnie we Wrocławiu. Panorama Racławicka to obraz o ogromnych wymiarach (15 x 114 m). Z pewnością warto jest zobaczyć go chociaż raz w życiu. 
 9. To właśnie tutaj powstał jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych w Polsce. Został on wzniesiony na osiedlu Tarnogaj, gdzie obecnie znajduje się Wzgórze Gajowe. Należy wspomnieć, że do opisywanego obozu zagłady trafiali głównie więźniowie polityczni. Funkcjonował on jedynie przez kilka miesięcy.
 10. W 2009 roku pobito tutaj rekord Guinnessa. Ponad 6000 gitarzystów odgrywało w tym samym czasie utwór „Hey Joe”Jimiego Hendrixa. 
 11.  W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. To właśnie tutaj odbywały się imprezy oraz wydarzenia kulturowe.
 12. Miłośnicy muzyku chóralnej powinni wiedzieć, że to właśnie we Wrocławiu odbywa się popularny festiwal muzyki Festiwal Wratislavia Cantans.
 13. Wrocław słynie również z dużej liczby punktów widokowych, dzięki którym możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Można do nich zaliczyć m.in. wieżę matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, wieżę Katedry św. Jana Chrzciciela, wieżę Bazyliki św. Elżbiety. 
 14. Na Ostrowie Tumskim można znaleźć latarnie gazowe, które zapalane są ręcznie.
 15. Wrocław to miasto, które słynie z mitu związanego z podziemnym miastem. Prawdą jest, że sieć kanalizacyjna jest bardzo rozległa – wynosi ona aż 1100 km.

Wrocław jest uznawany przez wiele osób jako jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Nie dziwi więc jego stale rosnąca popularność wśród turystów. Wybierając dobry hotel we Wrocławiu, warto rozpocząć poszukiwania od zajrzenia na stronę sieci Best Western. Obecnie, marka posiada tam 3 obiekty, z czego najnowszy został otworzony w drugiej połowie 2019 roku.

artykuł sponsorowany

Podróże, muzyka, książki, filmy
wywiady, artykuły, recenzje

Znajdź nas

To była piękna przygoda!

Po trzynastu latach istnienia, Etnosystem.pl zakończył swoją działalność. Strona pozostaje w charakterze archiwum. Dziękuję za tę piękną przygodę i do zobaczenia w innym miejscu – zapraszam na noisefromiceland.com

Kaśka Paluch