Ród Karpieli: dwa pokolenia najpiękniejszej góralskiej muzyki

Genealogia rodu sięga końca XVII wieku. Był liczny, stąd wiele przydomków – Mordas, Matus, Szczepanów, Sobczyk, Suchy, Michałów, Chrobak, Równiarz, Leśny, Szostak, Orszulak, Pokuscarz. Przydomek „Bułecka” pochodzi od żony Kazimierza Karpiela – Anny Malaciny, którą tak właśnie przezywano. – To jeden z najznakomitszych rodów podhalańskich, w którym muzyka i góralska tradycja były obecne i w wielkim poszanowaniu przekazywane kolejnym pokoleniom – mówią Maria Baliszewska i Anna Borucka-Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, autorki wyboru archiwalnych nagrań, które znalazły się na dwupłytowym albumie „Ród Karpieli”. Ukaże się on 29 listopada nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Wydawnictwo zawiera góralską muzykę w wykonaniu dwóch pokoleń rodu Karpieli-Bułecków (z Kościeliska i Zakopanego) – seniora rodu Bolesława Karpiela-Bułecki (1927-2017) i jego dwóch synów: Jana Karpiela-Bułecki i Sebastiana Karpiela-Bułecki, który znany jest szerokiej publiczności jako lider zespołu Zakopower. Ale nie tylko. Są tu też nuty podhalańskie, teksty śpiewek góralskich, dźwięki instrumentów pasterskich oraz rozmowy o muzyce Podhala, tradycji gry w rodzinie i dawnych muzykantach.

Na Podhalu muzykanci są traktowani w wyjątkowy sposób. To rzecz honorowa. Jak umiesz grać, to jesteś postrzegany zupełnie inaczej. Mamy mnóstwo uzdolnionych ludzi, w co trzeciej chałupie grają po góralsku, a jak nie grają to śpiewają, haftują i rzeźbią. Dusza artystyczna jest obecna w każdej zagrodzie – mówił w radiowej Dwójce Sebastian Karpiel-Bułecka. – Gdy miałem siedem lat poszedłem na naukę gry na skrzypcach do sąsiada. Najlepiej uczyło się u obcych, bo jest wtedy większy respekt. Moim pierwszym nauczycielem był Roman Gąsienica-Sieczka, wybitny skoczek narciarski i muzykant – dodaje jeden z bohaterów albumu, którego uroczysta przedpremiera odbędzie się 22 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Jedna z najsłynniejszych rodzin Podhala wystąpi tego wieczoru w składzie: Jan Karpiel-Bułecka (skrzypce, dudy, piszczałki, śpiew), Andrzej Karpiel-Replon (skrzypce, śpiew), Wojciech Karpiel (basy góralskie, śpiew), Katarzyna Karpiel-Michalik (śpiew), Małgorzata Karpiel (śpiew), Anna Malacina-Karpiel (śpiew), Małgorzata Karpiel-Bzdyk (śpiew), Kazimierz Karpiel (skrzypce, śpiew), Tomasz Michalik (basy, skrzypce, śpiew), Stanisław Karpiel-Bułecka (śpiew), Bartłomiej Bzdyk (skrzypce, instrumenty pasterskie), Katarzyna Bzdyk (basy, śpiew).

Transmisja w piątek 22 listopada od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia, w streamingu wideo na Facebooku Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz na stronach RCKL, Programu 2 Polskiego Radia i Polskiego Radia.

Bilety są do zdobycia we wszystkich audycjach Radiowego Centrum Kultury Ludowej na antenie Jedynki, Dwójki i Trójki, a także na stroniesklep.polskieradio.pl/.

Więcej: www.rckl.polskieradio.pl

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij