SriLanka, praktyczne porady, wszystko co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Podróże do Sri Lanki stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Coraz więcej osób pragnie odetchnąć od zgiełku miasta i postępu technologicznego. Takie możliwości daje właśnie Sri Lanka, gdzie można odpocząć, zregenerować siły, pobyć na łonie natury, spróbować smacznych potraw i podziwiać piękne krajobrazy. Sri Lanka jest niezwykłą wyspą, o urokliwych plażach oraz egzotycznej faunie i florze. Zanim jednak udamy się na wycieczkę, należy się odpowiednio do niej przygotować.

Jako, że Sri Lanka jest egzotycznym krajem dla Europejczyków, należy zachować środki ostrożności. Zaleca się wykonać podstawowe szczepienia ochronne, sprawdzając wcześniej, na jakie choroby jesteśmy narażeni, wyjeżdżając do Sri Lanki. Jeśli chcemy uchronić się przed chorobami takimi jak dur brzuszny, tężec, WZW, błonica i polio, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo już z wyprzedzeniem. W kraju tym grozi nam też malaria i denga, przenoszone przez komary, których w Sri Lance niestety nie brakuje.

Lepiej jest zabrać ze sobą środki przeciw tym insektom, które powinno zawierać w składzie co najmniej 30 DEET. Kolejnym zagrożeniem jest wścieklizna, dlatego należy w miarę możliwości unikać kontaktu ze zwierzętami, które mogą być chore również na inne schorzenia. Ostrożnym trzeba być także w kwestii jedzenia i picia. W zależności od tego jak bardzo mamy wrażliwy żołądek, mogą pojawić się problemy z układem pokarmowym. Zawsze warto mieć ze sobą sprawdzone leki na biegunkę i przeciwbólowe.

Co do jedzenia trzeba mieć na uwadze to, że w Sri Lance prym wiedzie ostry smak, który może być zbyt intensywny dla kubków smakowych polskiego turysty, szczególnie jeśli niezbyt dobrze reagujemy na ostre potrawy. Lepiej jest wówczas zamawiać dania oznaczone „no spicy”. Nie trzeba obawiać się spożywania surowych warzyw i owoców, ale zawsze lepiej jest je najpierw przemyć wodą butelkowaną. Unikać powinno się picia wody kranowej i sięgać po wodę butelkowaną z zafoliowanymi zakrętkami.

Jeśli chcemy skosztować lokalnych trunków, to należy ich szukać w specjalnych zakratowanych sklepach. Jest on wydawany wyłącznie przez sprzedawcę. W zwykłym sklepie go nie kupimy. Ceny są podobne do tych polskich. W przypadku chęci zakupu jakiejś biżuterii wykonanej z minerałów, warto szukać jej w sklepach znajdujących się przy kopalniach lub w Kandy, gdzie można uzyskać certyfikat autentyczności produktu. Jeśli nie chcemy niepotrzebnie przepłacić, to zawsze warto jest się targować. Można w ten sposób zaoszczędzić naprawdę niemałe kwoty.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli nie chcemy przepłacać za nocleg i jednocześnie wypocząć w dogodnych warunkach, to warto udać się do guesthouse. Można wówczas liczyć na pokój, łazienkę, dostęp do Internetu i śniadanie wliczone w cenę. Najlepiej jest dokonać rezerwacji jeszcze przed wyjazdem, gdyż na miejscu może być różnie z dostępnością wolnych pokoi. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą moskitierę, aby uchronić się przed nieprzespaną nocą na skutek kąsających komarów. Warto też przygotować się na to, że bardzo często w Sri Lance z kraju leci tylko zimna woda. W droższych obiektach oferujących nocleg zwykle jest możliwość regulacji temperatury.

Będąc w Sri Lance, każdy chce zwiedzić jak najwięcej, ale trzeba liczyć się z tym, że ceny biletów wstępu do głównych atrakcji dla turystów są bardzo wysokie. Warto wobec tego dobrze przemyśleć swój plan zwiedzania, aby niepotrzebnie nie przepłacać i poszukać atrakcji w przystępniejszych cenach. Za darmo można przykładowo zwiedzić plantację herbaty, ogrody przypraw, kopalnie i muzeum kamieni szlachetnych.

Godne polecenia jest obserwowanie wielorybów/delfinów, podziwianie safari w parkach narodowych. W przypadku dłuższych wycieczek zaleca się wziąć ze sobą jakieś przekąski, zapas wody i najlepiej też lornetkę. Na plażę warto ubrać buty do wody, uważać należy na ściągające wgłąb prądy w oceanie i na złodziei w najbardziej zatłoczonych miejscach takich jak świątynie. 

Elektroniczna wiza do Sri lanki

Osoby pragnące odwiedzić Sri Lankę, powinny zadbać o kwestie wizowe. Okazuje się, że można uzyskać dokument umożlwiający wjazd na teren tego kraju w przeciągu doby. Taką możliwość oferuje Sri Lanka eTA, czyli elektroniczny dokument połączony z numerem paszportu. Można aplikować o niego na stronie internetowej https://evisa.express/pl/sri-lanka. Elektroniczna Autoryzacja Podróży dostępna jest w trzech wersjach.

Pierwszym typem jest turystyczna eTA dla Sri Lanki. Jeśli planujemy spędzić wakacje w tym kraju czy odwiedzić znajomych/krewnych. Wiza biznesowa przeznaczona jest dla osób, które wybierają się do Sri Lanki w celach biznesowych, np. po to, aby wziąć udział w jakiejś konferencji czy podpisać umowę z zagranicznym kontrahentem. Jest jeszcze wariant wizy tranzytowej. Aplikują o nią osoby w celach tranzytowych przez Sri Lankę do innego miejsca docelowego.

Po wybraniu rodzaju podróży, należy podać swoje obywatelstwo potwierdzone paszportem, po czym kliknąć w przycisk o nazwie Aplikuj online i wypełnić formularz swoimi danymi. eTA turystyczna jest wizą dwukrotnego wjazdu na teren Sri Lanki, która ważna jest przez 6 miesięcy i pozwala na pobyt przez 30 dni. Z kolei eTA biznesowa jest wizą wielokrotnego wjazdu. W jej przypadku ważność na wjazd wynosi 6 miesięcy od daty wydania i pozwala na pobyt na terenie Sri Lanki do 30 dni.

artykuł sponsorowany

Podróże, muzyka, książki, filmy
wywiady, artykuły, recenzje

Znajdź nas