Międzynarodowy festiwal muzyki Europy Środkowo-Wschodniej w Warszawie

Nasz region stał się modny. Pisma o architekturze czy kuchni rozpisują się o warszawskich budynkach i restauracjach. Na wybiegach króluje soviet chic, a do siłowni wkracza słowiańska joga i tańce ludowe. Idąc za tym ciosem w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy festiwal muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. 

Ostatnio świat otworzył się na muzykę z naszego regionu Europy, czego dowodem są choćby kariery Kapeli ze wsi Warszawa czy Gogol Bordello. Jednocześnie sami Polacy zaczęli interesować się muzyką zza swojej południowej i wschodniej granicy. Kilka lat temu próżno było szukać w klubach koncertów wykonawców popularnych na Wschodzie. Dziś zdarzają się regularnie, czego przykładem może być zaplanowany na luty koncert Tima Belorusskih, który odbędzie się w Progresji. Coraz częściej muzycy z Ukrainy czy Białorusi trafiają też do programu festiwali: https://rytmy.pl/festiwale/.

Najlepszym tego dowodem jest nadchodzący Międzynarodowy festiwal muzyki Europy Środkowo-Wschodniej w Warszawie, który w całości skupia się na twórczości z tego regionu.

Festiwal muzyki Europy Środkowo-Wschodniej 15 – 23.11

Impreza odbędzie się w dniach 15-23 listopada w Warszawie. Jak tłumaczą organizatorzy: „To festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia, rozciągająca się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie, poszerzana niekiedy o Skandynawię.„

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o prezentowaną muzykę, choć będzie można usłyszeć raczej wysmakowane brzmienia: czy to popowe, czy z gatunku muzyki klasycznej. Nie będzie typowego dla niektórych ambitnych przedsięwzięć muzycznych misz-maszu stylów i kultur, a raczej starannie przemyślany program, który pozwoli popatrzeć na wybrane zjawiska w szerszym kontekście.

Festiwal muzyki Europy Środkowo-Wschodniej – Program

Festiwal muzyki Europy Środkowo-Wschodniej zostanie zainaugurowany 15 listopada koncertem orkiestry pod dyrekcją Rossena Gergova. Nie jest tajemnicą, że kompozytorzy właśnie z naszego regionu stanowią trzon tego gatunku, a gdyby rozszerzyć Europę Środkowo-Wschodnią o Niemcy, to w tej kategorii zmieściłaby się większość istotnych nazwisk od Bacha, przez Szopena, po Czajkowskiego. To różnorodne, a jednocześnie wyrosłe z jednego pnia dziedzictwo było inspiracją dla piątkowego koncertu.

16 listopada nastąpi zmiana klimatu. Późnym wieczorem w klubie Hybrydy będzie można usłyszeć nową muzykę elektroniczną z Ukrainy. Warto polować na bilety z wyprzedzeniem. Biorąc pod uwagę liczbę ukraińskich studentów w Warszawie i zainteresowanie tamtejszą kulturą, na koncercie mogą być tłumy.

W niedzielę 17 listopada w ramach Festiwalu muzyki Europy Środkowo-Wschodniej usłyszymy w klubie Palladium koncert Francesco Tristano. Autor ma zamiar złożyć tym samym hołd Wojciechowi Kilarowi jako jednemu z najważniejszych współczesnych kompozytorów.

Wśród imprez warto wymienić jeszcze zaplanowany na wtorek 19 listopada koncert kwartetu smyczkowego Pavel Haas Quartet. Szykuje się wieczór z czeskimi kompozytorami, których zebrane utwory przecież nieczęsto można usłyszeć w Polsce.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij