Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Pin It

24 marca minęła 71 rocznica urodzin Jerzego Kukuczki. Z tej okazji Fundacja Jerzego Kukuczki uruchomiła muzeum jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów - całkowicie online.

Od wczoraj pod adresem www.jerzykukuczka.com można zwiedzać nowy rozdział Wirtualnej Podróży. - Tym razem zabieramy naszych gości na szczyt Dgaulagiri - mówią twórcy Muzeum. Opowieść snująca się himalajskimi szczytami, przytaczana jest słowami Jerzego Kukuczki, zapisanymi w kultowej autobiografi himalaisty - "Mój pionowy świat". Dhaulagiri to siódmy szczyt w Koronie Himalajów Kukuczki. - W tym roku w ciągu najbliższych miesięcy zaprosimy Was również w podróż na Cho Oyu oraz na Nangę Parbat. Póki co zapraszamy do roku 1985 na www.jerzykukuczka.com//wirtualna- podroz/ - dodają.

Od śmierci w dolinie zachowaj nas, Panie... - sylwetka Jerzego Kukuczki i rozmowa z Cecylią Kukuczką.

Czym jest Wirtualne Muzeum?

To inicjatywa, z którą Fundacja Wielki Człowiek ruszyła w 2014 roku. Impulsem do rozpoczęcia jego budowy była dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był motor do tego, aby zacząć pracę nad stworzeniem wirtualnej przestrzeni, w której moglibyśmy zaprezentować himalajską historię Jerzego Kukuczki i udostępnić archiwalia, które jako Fundacja gromadzimy, katalogujemy, opisujemy i zabezpieczamy od lat. Obecnie dysponujemy ponad 20 tysiącami zróżnicowanych archiwaliów i muzealiów – fotografami z wypraw, flmami, nagraniami audio, dokumentami tekstowymi takimi jak dzienniki, listy, zapiski, ponadto sprzętem wspinaczkowym, strojami, odznaczeniami, nagrodami.

Fundacja Wielki Człowiek to organizacja pożytku publicznego prowadząca szeroko pojętą działalność kulturalną, skupiającą się w obrębie sztuki, edukacji, sportu i kultury górskiej. Istnieje od 2013 roku.

- Naszą wiodącą misją jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki oraz himalaizmu polskiego - mówią członkowie Fundacji - Pracujemy nad tworzeniem wydawnictw literackich, publikacją albumów fotografcznych, wydawaniem flmów, archiwizacją materiałów po Jerzym Kukuczce. Wspieramy Izbę Pamięci Jerzego, prowadzoną przez jego żonę Cecylię, organizujemy prelekcje i spotkania poświęcone tematyce podróżowania.

 
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.