Czym są gitary akustyczne?

Gitary akustyczne – gitary wywodzące się z gitary klasycznej. Wynalezienie gitary akustycznej było spowodowane potrzebą naturalnego natężenia dźwięku gitary grającej w zespole. Gitara akustyczna wykonała to zadanie, ale jedynie częściowo. 

Stalowe struny zwiększyły nasilenie hałasu zmieniły również jego barwę na niezwykle ostrą oraz wyraźną, aniżeli w gitarze klasycznej, ale ciągle było to za mało, aby gitara stała się instrumentem wiodącym w big bandzie jazzowym Gitary akustyczne wymyślono głównie na scenę oraz do gry zespołowej. Ma większe pudło, jest nieco głośniejsza, struny są metalowe nakładane na kołki w mostku, gryf dosyć wąski półokrągły. W środku gryfu przechodzi metalowy pręt stanowiący przeciwnaprężenie dla strun oraz składnik regulacji krzywizny gryfu. Napięcie żyłek w gitarze akustycznej jest niejednokrotnie większe aniżeli w tradycyjnej (ponad 100kg), i średnica strun niższa, więc struny łatwiej wpijają się w palce. Jest to gitara trudniejsza do nauki, wymagająca niewątpliwie więcej poświęcenia. 

Wedle pewnych źródeł gitarą akustyczną określany jest instrument towarzyszący, służący do grania akordami. W związku z tym ma trochę odmienną strukturę aniżeli gitara klasyczna. Zazwyczaj wykorzystywane są struny stalowe ponadto zazwyczaj cztery struny są owijane drutem z brązu. Czasem także za gitary akustyczne uważa się całkowitą grupę gitar, jakich źródłem wzmocnienia dźwięku jest pudło rezonansowe - w przeciwieństwie do gitar elektrycznych, w jakich natężenia dźwięku strun dokonuje się dzięki zastosowaniu wzmacniaczy gitarowych, więc za pośrednictwem prądu elektrycznego.


Jak kupić gitarę akustyczną?


Gitary akustyczne wyglądem może nieco przypominają gitary tradycyjne, jednak nie wolno mylić tychże dwóch instrumentów. Różni je właściwie wszystko, jedynie sposób wydobywania dźwięku jest taki sam. Zakup gitary akustycznej jest trochę trudniejszy aniżeli gitary elektrycznej. Tutaj z pomocą przychodzi sklep Riff.net.pl i ich oferta gitar na: https://riff.net.pl/1868-gitary-akustyczne-i-elektroakustyczne

Drewno oraz kształt pudła mają większy nacisk na brzmienie gitary. Wszelki typ drewna ma inną właściwość brzmienia. Gitary o topie świerkowym są zwykle dosyć lekkie. Zachowują selektywne brzmienie nawet przy ostrej grze kostką. Brzmi bardzo jasno, jednak po upływie czasu (niejednokrotnie paru lat) drewno "starzeje się" oraz nabiera nieco ciemniejszego charakteru. Drewno cedrowe także idealnie sprawdza się jako top gitary. W przyrównaniu do sosny, cedr ma znacznie lepszy "atak", jednak jest mniej sztywne. Przy głośnej, agresywnej grze drewno cedrowe może jednakże stracić wybiórczość. Zwykle ma nieco intensywniejszy odcień aniżeli świerk.


Mahoń - coraz powszechnie spotyka się gitary akustycznej w całości wykonane z mahoniu. Drewno to ma najciemniejszy ze wszystkich odcień. Ze względu na gęstość mahoń brzmi powolnie. W mahoniowym drewnie przeważają niskie tony. Gitary z tego drewna raczej słabo nadają się do akompaniamentu, gdyż brzmienie drewna mahoniowego może wydawać się trochę "płaskie".
Klon - przez widoczne słoje drewna jest to pięknie wyglądający korpus. Twarde oraz szczególnie jasno brzmiące. Gitary z klonu są dość głośne, idealnie sprawdzają się przy miksie w studio, jak i w grze na żywo z zespołem. W związku z tym wiele zespołów stawia właśnie na klonowe gitary akustyczne.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij