Relacja Beatit – open minded drum camp 2018 z Clausem Hesslerem

Pin It
Przeczytajcie relację portalu Beatit z tegorocznych warsztatów perkusyjnych Open Minded Drum Camp w Żywcu. 

W tym roku w dniach od 4 do 9 sierpnia odbyła się już druga edycja perkusyjnego campu z udziałem znakomitego edukatora Clausa Hesslera. Wiele polskich mediów perkusyjnych doceniło zalety tych warsztatów organizowanych przez Szymona Fortunę. Ekipa Beatit https://www.beatit.tv/ poszła jednak dalej i wzięła udział w campie w roli uczestników. Poznajmy relację z tego uczestnictwa:

Do Żywca dotarliśmy z dwudniowym opóźnieniem, ponieważ warsztaty pokrywały się częściowo z festiwalem Pol'and'Rock. Dlatego ominęły nas ciekawe tematy: techniki strojenia perkusji i wprowadzenie do techniki Moellera. Na szczęście mogliśmy uzyskać te informacje od uczestników campu. Wieczorem w niedzielę poznaliśmy wszystkich kursantów i zintegrowaliśmy się z nimi przy żywieckim piwie.

 

Następnego dnia o 9 rano stawiliśmy się gotowi do nauki. Każdy miał przygotowane stanowisko: statyw do nut z lustrem, podwójny pad do stopy, pad 6'' do pałek i stołek perkusyjny. Mieliśmy ze sobą również trochę własnego sprzętu i sprawdziliśmy, że rewelacyjnie nadają się do takich warunków talerze Low Volume Zildjiana. Nasze hi-haty 13” nie przeszkadzały innym uczestnikom. Szymon Fortuna codziennie prowadził 45 minut rozgrzewki, a później po krótkiej przerwie zaczynaliśmy pięciogodzinny master class z Clausem Hesslerem. Wielkim plusem jest fakt, że uczestnicy campu mieli do dyspozycji kilka kompletnych zestawów perkusyjnych w pomieszczeniach żywieckiego Domu Kultury. W wolnym czasie każdy mógł przećwiczyć materiał z wykładu.

 

Claus Hessler prowadził warsztaty w języku angielskim, ale nikt nie czuł z tego powodu dyskomfortu. Claus jest osobą bardzo komunikatywną, nie używa skomplikowanych i trudnych słów. Prostymi słowami potrafi opisać złożone zagadnienia, a także stworzyć swobodną i luźną atmosferę.

 

Claus starał się przekazać kursantom wiedzę o tym, w jaki sposób uzyskać na instrumencie niezależność, swobodę grania, koordynację oraz jak swoją grę urozmaicić. Bardzo często pojawiało się pojęcie-klucz do zrozumienia idei, czyli „open minded”. Bardzo ważny jest fakt, że niezależnie od poziomu zaawansowania, każde ćwiczenie mogło być realizowane przez uczestników warsztatu. Prawdziwa jest teza, głoszona przez organizatora, że warsztaty są dla każdego, bez względu na jakim poziomie gra.

Tylko ostatni dzień mógł sprawić niektórym trochę problemów. Mistrz zajął się tego dnia tematem zwalniania wartości rytmicznych przy zachowaniu takiego samego przebiegu akcentowania w taktach. Dla nas również nie było to zadanie łatwe, ale zrozumiale wytłumaczone, nadające się do przećwiczenia i wdrożenia.

Każdy uczestnik dostał zestaw nut z ćwiczeniami i opisem w jaki sposób je grać. Są to bardzo cenne wskazówki i ćwiczenia dla każdego perkusisty.

Wszyscy po warsztatach z Clausem Hesslerem byli bardzo zmotywowani do pracy nad sobą, otrzymali jasną informację w jaki sposób dojść do lepszych rezultatów w grze, w jaki sposób „przekroczyć sekretne drzwi”.

 

Istotną częścią campu były odbywające się codziennie sesje Q&A, czyli pytania i odpowiedzi. Claus odpowiadał na wszystkie pytania uczestników: począwszy od sposobu trzymania pałek, grania samby, aż po techniki gry na podwójnej stopie.

 

W ostatnim dniu campu przeprowadzono prezentacje i wykłady dla uczestników warsztatów, a także dla innych zainteresowanych osób. Szymon Fortuna podczas swojej prezentacji szczegółowo i przystępnie przedstawił możliwości programu Ableton. Z kolei redaktor naczelny magazynu „Perkusista”, Maciej Nowak, opowiedział o polityce endorsementu w muzycznym świecie. Po wykładach każdy z kursantów otrzymał dyplom uczestnictwa w campie. Na zakończenie imprezy odbył się koncert, na którym wystąpili: organizator warsztatów – Szymon Fortuna ze swoim zespołem oraz gwiazda wieczoru – Claus Hessler.

 

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.