Wybrzeże Środkowe: co warto zobaczyć w tej części kraju?

Środkowa część polskiego Wybrzeża to wyjątkowe atrakcje, obok których trudno jest przejść obojętnie. Wycieczki po tej części kraju to wspaniała przygoda oraz jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Na co warto zwrócić uwagę w jej trakcie? Jakie miejscowości koniecznie trzeba odwiedzić?

Z wizytą w Darłowie


Środkowe Wybrzeże to piękne miasta, które urzekają historyczną atmosferą oraz cennymi zabytkami. Jednym z tych ośrodków miejskich, które w tej części kraju zasłużyły na szczególną uwagę, jest Darłowo. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Pomorze. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie? Na Zamek Książąt Pomorskich, w którego murach mieści się obecnie ciekawa placówka muzealna, oraz na średniowieczny kościół św. Jerzego – jeden z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie miasta. Darłowo znane jest też z pozostałości średniowiecznych murów obronnych, o których przypomina m. in. Brama Kamienna z XIV wieku. W Darłówku zaś znaleźć możemy liczne nadmorskie apartamenty jak np.: baltickorona.plSpotkania z kulturą ludową


Dla miłośników kultury ludowej, ważnym punktem w programie wycieczki po tej części Wybrzeża będzie Swołowo. Ta wieś wciąż zachwyca szachulcową zabudową, niegdyś wyjątkowo popularną na terenie Pomorza Środkowego. Dziś taka zabudowa jest rzadkością. Swołowo, jako jedna z nielicznych miejscowości mogących się pochwalić taką właśnie architekturą, nosi dumny tytuł Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego. Prężnie działa tu także Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, które mieści się w zabytkowej Zagrodzie Albrechta.Nie tylko czarownice


Słupsk to ciekawy ośrodek miejski, na terenie którego nie brak cennych zabytków architektury oraz obiektów, które przyciągają swą historią. Jedną z turystycznych wizytówek tego miasta stała się Baszta Czarownic – budowla, która dawniej służyła jako więzienie. Z obiektem tym wiąże się historia ostatniej słupskiej czarownicy, Triny Papisten, którą w 1701 roku skazano na śmierć na stosie. W czasie zwiedzania Słupska warto też zajrzeć na teren Zamku Książąt Pomorskich, w którym prezentowana jest wspaniała kolekcja prac Witkacego. Zamek ten jest częścią Muzeum Pomorza Środkowego – ciekawej placówki, w skład której wchodzą też tak interesujące obiekty, jak Spichlerz Richtera, Dworek oraz Brama Młyńska. Słupsk może się też pochwalić ciekawym zabytkiem architektury sakralnej, czyli gotyckim kościołem Mariackim z XIV wieku. W jego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki sakralnej, w gronie których wyróżniają się średniowieczne rzeźby, renesansowa ambona oraz epitafia, utrzymane w barokowym stylu.Ustka – spacerkiem po molo


To znane letnisko może się pochwalić wieloma wspaniałymi atrakcjami. Dla osób, które spędzają tu wczasy, ważnym miejscem jest molo –idealne miejsce na romantyczne spacery. Ustka kusi też takimi ciekawostkami, jak Pomnik Syrenki czy ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Ważną rolę w tutejszym krajobrazie odgrywa latarnia morska z XIX wieku, służąca też jako punkt widokowy. Wizyta w tym kurorcie może też sprawił wiele radości tym, których fascynuje historia II wojny światowej. W gronie tych obiektów, którym warto w tym miejscu poświęcić nieco więcej uwagi, znajduje się Park Historii Twierdzy Ustka, urządzony na terenie poniemieckich bunkrów z lat 30. XX wieku.

Na skraju Słowińskiego Parku Narodowego


Dla tych turystów, którym marzą się wycieczki po terenie Słowińskiego Parku Narodowego, dobrym miejscem pobytu będą Rowy. Ta spokojna nadmorska miejscowość może się pochwalić nie tylko bliskością parku, ale i jedną z najpiękniejszych plaż dla nudystów.

Wybrzeże Środkowe ma wiele uroku, a wycieczki po jego terenie mogą nam dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Tu nuda nikomu nie grozi, a wczasy spędzone w tej części kraju na długo pozostaną w naszej pamięci.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij