Etnokraków/Rozstaje: wielka inauguracja

Ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów pojawi się w Krakowie na początku lipca, podczas jubileuszowej 20. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Festiwal zainaugurują: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia), którzy 4 lipca wystąpią w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Festiwal potrwa do 7 lipca 2018.
Dla uważnych obserwatorów polskiego życia muzycznego oczywistą kwestią powinno być to, że festiwal EtnoKraków/Rozstaje należy do grona najważniejszych dorocznych imprez w naszym kraju, a pewnie i w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową, world music (wielość określeń zwiastuje bogactwo stylów i odniesień). Oczywiście jest to również jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych festiwali odbywających się w Krakowie.

„W lipcu odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta edycja tej imprezy i wolno żywić przekonanie, że i tym razem, dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, odbije się ona szerokim echem” – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Przez minione dwie dekady wystąpiła podczas kolejnych edycji festiwalu niezliczona rzesza twórców ze wszystkich stron świata, blisko 400 zespołów, reprezentujących niespotykaną różnorodność stylistycznych odniesień – zawsze szukających jednak natchnienia czy inspiracji w muzyce źródłowej, tradycyjnej. Nie czas tu i miejsce na wymienianie bohaterów poszczególnych edycji Rozstajów, ale faktem jest, że gośćmi bywali zarówno wielce obiecujący debiutanci i artyści mniej znani szerszej publiczności, jak i niekwestionowane gwizdy o międzynarodowej renomie.”

Twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje Jan Słowiński zapewnia: „Jubileuszowa odsłona festiwalu obfitować będzie w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru. Inauguracja zapowiada się sensacyjnie, a program pierwszego wieczoru powinien zachwycić zarówno wiernych bywalców festiwalu, wielbicieli gatunku i znawców, jak również publiczność, która na co dzień nie obcuje z tą formą muzykowania. To wieczór, który trafi do zdeklarowanych entuzjastów muzyki tradycyjnej, źródłowej „in crudo”, jak i do wszystkich słuchaczy otwartych na niebanalne brzmienia, pełne pasji poszukiwania i artystyczne prezentacje na najwyższym światowym poziomie. To sformułowania w pełni uzasadnione, bohaterami pierwszego wieczoru będą bowiem twórcy o takiej właśnie renomie: Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia).”

O Alimie Qasimovie brytyjski Guardian napisał, że jest „bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham”. Mugham to wyrafinowana forma tradycyjnej azerskiej śpiewanej poezji – i muzyki. Alimovi od lat towarzyszy w artystycznych przedsięwzięciach, także niezwykle muzycznie uzdolniona, córka Fargana Qasimova. Ich ekstatyczne wokalne porywają publiczność i zachwycają recenzentów we wszystkich zakątkach globu W 1999 roku Alim Qasimov otrzymał nagrodę UNESCO – jeden z najwyższych muzycznych laurów na świecie.

Do grona wybitnych postaci należy też Alireza Ghorbani. To jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Doskonałe z artystycznego punktu widzenia i wysoko oceniane nagrania z ostatnich kilkunastu lat dały mu opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie to wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.

Wreszcie bracia bliźniacy Ratko i Radiša Teofilović. Największą twórczą inspiracją stała się dla nich kultura muzyczna Serbii i całych Bałkanów. W swoich własnych, autorskich interpretacjach sięgają do oryginalnej, wcześniej nie wykorzystywanej formuły dwugłosowej a capella. Świetnie są przyjmowani zarówno przez recenzentów muzycznych, jak i przez publiczność.

Terminy koncertów:
4 lipca 2018 18.00-19.10 Alireza Ghorbani (Iran)
4 lipca 2018 19:30-20:30 Teofilović Brothers (Serbia)
4 lipca 2018 21.00-22.30 Alim Qasimov & Fargana Qasimova (Azerbejdżan)

Wszystkie koncerty 4 lipca odbywają się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15.

Bilety (30zł) oraz karnety jednodniowe (60zł) na festiwalowe koncerty można będzie kupić od środy 25 kwietnia 2018 od godz. 12.00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w siedmiu punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, przy ul. Szpitalnej 25, przy ul. Józefa 7, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3), w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

Spotkajmy się na Rozstajach. W EtnoKrakowie!
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij