Szlakiem zamków krzyżackich

Polacy coraz częściej zainteresowani są historią własnego kraju i chcą poznawać ją na wiele różnych sposobów. Powstają coraz to nowsze muzea z interaktywnymi wystawami, które mają zachęcać do zwiedzania zarówno dorosłych, jak i dzieci. Galerie sztuki proponują spotkania dyskusyjne i warsztaty dla najmłodszych. Lokalne zabytki kuszą odrestaurowanymi obiektami oraz organizowanymi inscenizacjami wielkich bitew oraz polowań. Co prawda wiele polskich pięknych zabytków zostało zniszczonych podczas wojny, jednak znajdują się sponsorzy państwowi i prywatni, którym zależy na wiernej rekonstrukcji obiektów z poszanowaniem tradycji i historii. 

Dużą popularnością wśród wyjazdów wakacyjnych cieszy się Zamek Krzyżacki w Malborku - ogromna twierdza, największa tego typu na terenach Polski. Miłośnicy średniowiecza mogą znaleźć dla siebie więcej podobnych budowli na szlaku zamków gotyckich, którzy obejmuje tereny województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Wśród nich jest wiele ruin, ale też dobrze zachowanych i odrestaurowanych obiektów, oferujących wiele atrakcji a także możliwości noclegu. Należą do nich bardzo interesujące twierdze w Człuchowie, Kętrzynie a także Zamek w Gniewie, który obecnie dostępny jest nie tylko jako zabytek, ale także jako luksusowy hotel ze Spa.

Zamek w Człuchowie i Muzeum Regionalne

Zamek w Człuchowie jest drugim pod względem wielkości zamkiem krzyżackim na terenie Polski - zaraz po Malborku. Powstał w XIV wieku z przeznaczeniem na siedzibę komtura Günthera von Snoze. Pierwotnie była to budowla na planie kwadratu z przylegającą ośmioboczną wieżą, a także trzema przedzamczami o różnych funkcjach obronnych i gospodarczych. Pomiędzy kolejnymi częściami zamku mieściły się mury, a całość otaczały jeszcze jeden łańcuch fortyfikacji z fosą. Niestety w XVIII wieku zamek został w dużej części zniszczony i od tamtej pory jego pierwotna forma bardzo się zmieniła. Po latach został dobudowany do wieży neogotycki kościół halowy, który stoi w tym miejscu do dzisiaj. Przeprowadzone niedawno prace remontowe pozwoliły na rewitalizację obiektu oraz zlokalizowanie w nim Muzeum Regionalnego, w którym można obejrzeć wystawy dotyczące ziemi człuchowskiej i badań archeologicznych prowadzonych na wzgórzu zamkowym.

Kompleks zamkowy w Kętrzynie

Innym niezwykle interesującym obiektem należącym do budowli krzyżackich jest Zamek w Kętrzynie. On również przeszedł wiele przemian na przestrzeni lat, zarówno ze względu na zniszczenia, jak i zmiany w przeznaczeniu. Powstał w drugiej połowie XIV wieku jako siedziba dla miejscowego prokuratora krzyżackiego. Budowla miała wówczas trzy skrzydła otaczające dziedziniec, kaplicę i oczywiście mury obronne z basztami i bramą. Nie był to obiekt stricte obronny - nie przechowywano w nim dużo broni ani maszyn obronnych. Było ono przeznaczone przede wszystkim na siedzibę lokalnych zarządców i władców a także jako centrum gospodarcze, ponieważ w przylegającym do murów Nowym Mieście znajdowały się m.in. młyn, browar i spiżarnia. W wieku XVIII zamek uległ znacznym zniszczeniom wynikającym z pożaru i rozbiórek. Ciekawe jest, że na początku XX wieku miasto postanowiło zaaranżować jego wnętrza na mieszkania, mieściły się w nim także różnego rodzaju urzędy. Po wojnie zamek odbudowano i przywrócono mu w dużej mierze pierwotny gotycki charakter.

Hotel w zabytkowym zamku

Najstarszym zamkiem o którym tu wspomnimy jest Zamek w Gniewie, którego budowę rozpoczęto już pod koniec XIII wieku, a który wielkością dorównuje temu z Człuchowa. Jego mury tworzą plan czworoboczny, a w każdym narożniku mieści się jedna czteroboczna wieża. Zamek robi wrażenie masywnej, trudnej do zdobycia twierdzy, której nieco delikatności dodają smukłe gotyckie okna. Pierwotnie był on siedzibą krzyżackiego komtura gniewskiego, jednak później w wyniku wielu wojen wielokrotnie zmieniały się rezydujące w nim władze. Dopiero w XV wieku sytuacja się ustabilizowała na dłużej, kiedy zamek przeszedł w posiadanie starostów polskich. Dzięki ich zaangażowaniu budowla została odrestaurowana po latach bitew i pożarów. Kolejną przemianą w bryle zamku było dodanie ufundowanej przez Jana Sobieskiego barokowej kaplicy, którą umieszczono na terenie podzamcza. Wiele zmian wprowadzili za swojego panowania na Zamku Prusacy, którzy podjęli się rozebrania wieży i przemiany warownej budowli w spichlerz. Na szczęście obiekt nie ucierpiał znacznie podczas II wojny światowej, a w latach 60-tych i 70-tych rozpoczęto jego odbudowę. Później w rewitalizację zaangażowało się miasto i gmina oraz prywatny właściciel, do którego należy mieszczący się obecnie w zamku hotel. Wiele osób wybiera Hotel Zamek Gniew na wakacje dla całej rodziny, ponieważ organizowane są tutaj wspaniałe inscenizacje średniowieczne, festyny i pokazy. Ponadto Zamek można zwiedzać - dla turystów dostępne są historyczne wnętrza i warownia.

Gotyk na szlaku

Miłośnicy średniowiecza nie będą rozczarowani naszymi propozycjami ze Szlaku Zamków Gotyckich. Warto zobaczyć na własne oczy jak prezentują się zrewitalizowane gotyckie budowle, które skrywają wiekowe tajemnice i fascynujące historie. To doskonały pomysł nie tylko na wakacje, ale także na krótszy wyjazd, np. na Majówkę!

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij