Jak wybrać sprzęt turystyczny? Co jest niezbędne na wypad w góry?

Odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry oznacza konieczność zadbania o swoją kondycję fizyczną, niezbędne jest także posiadanie sprzętu: ubioru i akcesoriów, które ułatwiają wędrówkę, a przede wszystkim poprawiają nasze bezpieczeństwo na szlaku. Zatem w co powinniśmy się zaopatrzyć, żeby nasza wyprawa w góry była prawdziwą przyjemnością? 

Odpowiednie sprzętowe przygotowanie w góry zależy oczywiście od tego gdzie idziemy - na jaką wysokość - i w jakiej porze roku. Jeśli wybieramy się w Tatry w lipcu albo sierpniu i zamierzamy przemierzać turystyczne szlaki, raczej nie musimy się martwić o posiadanie raków i czekana. Chociaż i w tym nie do końca możemy mieć stuprocentową pewność. Zdarza się, że w górach w lipcu pada śnieg, a podejście po stromych zboczach nawet na tak pozornie łatwej ścieżce jak "ceprostrada" na Szpiglasowy Wierch bez raków może się okazać dosyć hardkorowe. Załóżmy jednak, że w razie czego w zimie przy nagłym załamaniu pogody raki i czekan pożyczymy w jednej z zakopiańskich lub schroniskowych wypożyczalni. Co innego w innych pasmach - Alpach czy Pirenejach. Tu możemy zastosować proste równanie: Im wyższa wysokość góry, na którą się wybieramy, tym większe jednak prawdopodobieństwo, że z czekanem nie rozstaniemy się cały rok. Im wyższa góra tym bardziej dokładne musi być przygotowanie i bardziej specjalistyczny sprzęt.

Pomijając jednak sytuacje ekstremalne i skupiając się na aspektach dotyczących tzw. przeciętnego turysty, to o czym musimy pamiętać, to przede wszystkim odpowiednie trekkingowe buty, kurtka przeciwdeszczowa i chroniąca przed wiatrem, wiatroszczelne spodnie, czapka (cały rok!), - ciepła i chroniąca przed słońcem i czołówka (cały rok i nawet jeśli wybieracie się tylko na jeden dzień!). Do tego oczywiście apteczka, kompas, mapa (!) coś na zmianę w razie zamoczenia/przepocenia, dobrym pomysłem jest druga para skarpetek, okulary przeciwsłoneczne i - rzecz jasna - zapas wysokokalorycznego jedzenia i woda. Rozważyć można także napoje izotoniczne (nie energetyczne!). Unikajcie napojów gazowanych i z wysoką zawartością cukru, bo te miast nawadniać - jeszcze bardziej odwadniają i obciążają organizm. 

Akcesoria i dodatkowe ubranie zabieramy oczywiście w plecaku. Dobór odpowiedniego plecaka turystycznego to niełatwa sprawa i często może on zaważyć na komforcie Waszej wyprawy. Zadbajcie o to, by był to sprzęt odpowiedniej jakości, z regulacją ramion i pasa biodrowego, tak by plecak nie uwierał, nie był większym ciężarem od niesionego sprzętu i nie powodował obtarć czy bólu ramion, pleców i bioder. Nie kupujcie zwykłych plecaków, takich jakie wzięlibyście na zajęcia na uniwersytecie. Oczywiście, jeśli planujecie dwugodzinny wypad na Nosal z batonikiem i małą butelką wody w plecaku, prawdopodobnie nieturystyczny sprzęt nie zrobi Wam krzywdy. Zaufajcie jednak, że im bardziej wydłuża się czas wycieczki, tym bardziej odczuwalne są skutki złego wyboru sprzętu. 

Coraz bardziej modnym i wygodnym ułatwieniem górskich wędrówek są kije turystyczne czy też kijki trekkingowe, podobne do tych używanych przy nordic walking, lecz o innej konstrukcji. Para dobrych kijków doskonale odciąża kolana, pomaga zachować równowagę szczególnie przy np. przechodzeniu przez rzekę. Dawno już do lamusa odeszły teorie jakoby z kijków trekkingowych korzystali słabeusze i pokazywanie się z nimi na szlaku było "nie cool". To bzdura, bo korzystanie z kijków oznacza szacunek dla stawów i kości, rozkładanie ciężaru na wszystkie partie ciała i dbanie o bezpieczeństwo na stromych zejściach. Warto jednak pamiętać, by był to sprzęt wytrzymały i z odpowiednią amortyzacją.

Last but not least to coś, o czym musimy pamiętać kiedy wybieramy się na więcej niż jednodniową wycieczkę i zamierzamy nocować poza schroniskiem czy hotelem. Naszym przenośnym schroniskiem będzie namiot, który powinien być lekki, odporny, niewielkich gabarytów i dostosowany do tego gdzie i z kim będziemy wędrować. Oferta namiotów jest szeroka i jeśli chodzi o wypady w góry nie polecam "dwusekundówek", które są superwygodne w kwestii rozkładania, ale odpowiednie tylko na campingi i krótkie wypady, najlepiej w miejsce gdzie nie pada zbyt często i zbyt mocno. 

Sprzęt sprzętem, ale w górach najważniejsze jest myślenie. Planujcie więc trasę odpowiednio do Waszej znajomości gór i kondycji. Sprawdzajcie prognozy pogody, dowiedzcie się jak zachowywać się w górach w czasie burzy. Informujcie bliskich gdzie idziecie i kiedy planujecie powrót. W telefonie miejcie wbity numer ratunkowy. Bezpiecznego wędrowania i do zobaczenia na szlaku!