Jak wybrać sprzęt turystyczny? Co jest niezbędne na wypad w góry?

Odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry oznacza konieczność zadbania o swoją kondycję fizyczną, niezbędne jest także posiadanie sprzętu: ubioru i akcesoriów, które ułatwiają wędrówkę, a przede wszystkim poprawiają nasze bezpieczeństwo na szlaku. Zatem w co powinniśmy się zaopatrzyć, żeby nasza wyprawa w góry była prawdziwą przyjemnością? 

Odpowiednie sprzętowe przygotowanie w góry zależy oczywiście od tego gdzie idziemy - na jaką wysokość - i w jakiej porze roku. Jeśli wybieramy się w Tatry w lipcu albo sierpniu i zamierzamy przemierzać turystyczne szlaki, raczej nie musimy się martwić o posiadanie raków i czekana. Chociaż i w tym nie do końca możemy mieć stuprocentową pewność. Zdarza się, że w górach w lipcu pada śnieg, a podejście po stromych zboczach nawet na tak pozornie łatwej ścieżce jak "ceprostrada" na Szpiglasowy Wierch bez raków może się okazać dosyć hardkorowe. Załóżmy jednak, że w razie czego w zimie przy nagłym załamaniu pogody raki i czekan pożyczymy w jednej z zakopiańskich lub schroniskowych wypożyczalni. Co innego w innych pasmach - Alpach czy Pirenejach. Tu możemy zastosować proste równanie: Im wyższa wysokość góry, na którą się wybieramy, tym większe jednak prawdopodobieństwo, że z czekanem nie rozstaniemy się cały rok. Im wyższa góra tym bardziej dokładne musi być przygotowanie i bardziej specjalistyczny sprzęt.

Pomijając jednak sytuacje ekstremalne i skupiając się na aspektach dotyczących tzw. przeciętnego turysty, to o czym musimy pamiętać, to przede wszystkim odpowiednie trekkingowe buty, kurtka przeciwdeszczowa i chroniąca przed wiatrem, wiatroszczelne spodnie, czapka (cały rok!), - ciepła i chroniąca przed słońcem i czołówka (cały rok i nawet jeśli wybieracie się tylko na jeden dzień!). Do tego oczywiście apteczka, kompas, mapa (!) coś na zmianę w razie zamoczenia/przepocenia, dobrym pomysłem jest druga para skarpetek, okulary przeciwsłoneczne i - rzecz jasna - zapas wysokokalorycznego jedzenia i woda. Rozważyć można także napoje izotoniczne (nie energetyczne!). Unikajcie napojów gazowanych i z wysoką zawartością cukru, bo te miast nawadniać - jeszcze bardziej odwadniają i obciążają organizm. 

Akcesoria i dodatkowe ubranie zabieramy oczywiście w plecaku. Dobór odpowiedniego plecaka turystycznego to niełatwa sprawa i często może on zaważyć na komforcie Waszej wyprawy. Zadbajcie o to, by był to sprzęt odpowiedniej jakości, z regulacją ramion i pasa biodrowego, tak by plecak nie uwierał, nie był większym ciężarem od niesionego sprzętu i nie powodował obtarć czy bólu ramion, pleców i bioder. Nie kupujcie zwykłych plecaków, takich jakie wzięlibyście na zajęcia na uniwersytecie. Oczywiście, jeśli planujecie dwugodzinny wypad na Nosal z batonikiem i małą butelką wody w plecaku, prawdopodobnie nieturystyczny sprzęt nie zrobi Wam krzywdy. Zaufajcie jednak, że im bardziej wydłuża się czas wycieczki, tym bardziej odczuwalne są skutki złego wyboru sprzętu. 

Coraz bardziej modnym i wygodnym ułatwieniem górskich wędrówek są kije turystyczne czy też kijki trekkingowe, podobne do tych używanych przy nordic walking, lecz o innej konstrukcji. Para dobrych kijków doskonale odciąża kolana, pomaga zachować równowagę szczególnie przy np. przechodzeniu przez rzekę. Dawno już do lamusa odeszły teorie jakoby z kijków trekkingowych korzystali słabeusze i pokazywanie się z nimi na szlaku było "nie cool". To bzdura, bo korzystanie z kijków oznacza szacunek dla stawów i kości, rozkładanie ciężaru na wszystkie partie ciała i dbanie o bezpieczeństwo na stromych zejściach. Warto jednak pamiętać, by był to sprzęt wytrzymały i z odpowiednią amortyzacją.

Last but not least to coś, o czym musimy pamiętać kiedy wybieramy się na więcej niż jednodniową wycieczkę i zamierzamy nocować poza schroniskiem czy hotelem. Naszym przenośnym schroniskiem będzie namiot, który powinien być lekki, odporny, niewielkich gabarytów i dostosowany do tego gdzie i z kim będziemy wędrować. Oferta namiotów jest szeroka i jeśli chodzi o wypady w góry nie polecam "dwusekundówek", które są superwygodne w kwestii rozkładania, ale odpowiednie tylko na campingi i krótkie wypady, najlepiej w miejsce gdzie nie pada zbyt często i zbyt mocno. 

Sprzęt sprzętem, ale w górach najważniejsze jest myślenie. Planujcie więc trasę odpowiednio do Waszej znajomości gór i kondycji. Sprawdzajcie prognozy pogody, dowiedzcie się jak zachowywać się w górach w czasie burzy. Informujcie bliskich gdzie idziecie i kiedy planujecie powrót. W telefonie miejcie wbity numer ratunkowy. Bezpiecznego wędrowania i do zobaczenia na szlaku!

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij