• Od początku
  • Czytam
  • Święto małopolskich zabytków - Małopolskie Dni dziedzictwa Kulturowego


Święto małopolskich zabytków - Małopolskie Dni dziedzictwa Kulturowego

Dwa majowe weekendy (19-20 i 26-27 maja), 11 zabytkowych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, niezwykłe historie, inspirujące spotkania i pełni pasji przewodnicy – to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków Małopolski. Etnosystem.pl patronuje medialnie wydarzeniu.


W tym roku pod hasłem „Wolność krzepi” odwiedzimy miejsca i poznamy historie bohaterów i bohaterek dwudziestolecia międzywojennego. Udamy się w podróż do czasów niezwykłego rozwoju społeczno-gospodarczego, gdzie radość i entuzjazm napędzały do działania i pozwalały pokonywać wiele trudności w niełatwej rzeczywistości Polski po I wojnie światowej. 

Jak co roku zwiedzaniu zabytków towarzyszyć będzie wiele atrakcji (wystawy, warsztaty, wykłady, wydarzenia dla najmłodszych) oraz książka autorstwa Jakuba Kornhausera, dostępna bezpłatnie dla wszystkich uczestników wydarzeń w punktach informacyjnych na szlakach zwiedzania.

„Wolność krzepi”

Tegoroczna, jubileuszowa XX edycja Dni Dziedzictwa jest czasem świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wydarzenia, które organizowane jest pod hasłem „Wolność krzepi”, opowiemy o pracy nad zjednoczeniem ziem, trudach powojennej codzienności, entuzjazmie ówczesnych Polaków i budowaniu nowoczesnego, wolnego państwa.

W Krakowie, Racławicach, Płazie, Tarnowie, Mościcach, Wierzchosławicach i Zbylitowskiej Górze zaprezentujemy łącznie 11 zabytków związanych z międzywojenną Małopolską i pokrzepimy się opowieściami o znanych i tych nieco zapomnianych postaciach, które wpisały się na stałe w historię II Rzeczypospolitej.

W ciągu dwóch majowych weekendów będzie można odwiedzić unikalne, często niedostępne na co dzień obiekty, wziąć udział w specjalnie przygotowanych wydarzeniach, jak również przeczytać wyjątkową książkę o historii dwudziestolecia międzywojennego  opowiedzianej przez mikrohistorie ludzi i miejsc.

Program:

19–20 maja 2018


KRAKÓW
Fort 50 ½ O Barycz w Krakowie
Dworek Rutkowskich w Krakowie-Bronowicach

MAŁOPOLSKA
Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza
Piec kręgowy w Płazie

26–27 maja 2018

KRAKÓW

Kamienica Bujwidów w Krakowie
Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie

MAŁOPOLSKA

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze
Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach
Dom rodzinny i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny! Na niektóre oprowadzania i wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Pełny program: www.dnidziedzictwa.pl

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok Decline