• Od początku
  • Czytam
  • Święto małopolskich zabytków - Małopolskie Dni dziedzictwa Kulturowego


Święto małopolskich zabytków - Małopolskie Dni dziedzictwa Kulturowego

Dwa majowe weekendy (19-20 i 26-27 maja), 11 zabytkowych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, niezwykłe historie, inspirujące spotkania i pełni pasji przewodnicy – to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków Małopolski. Etnosystem.pl patronuje medialnie wydarzeniu.


W tym roku pod hasłem „Wolność krzepi” odwiedzimy miejsca i poznamy historie bohaterów i bohaterek dwudziestolecia międzywojennego. Udamy się w podróż do czasów niezwykłego rozwoju społeczno-gospodarczego, gdzie radość i entuzjazm napędzały do działania i pozwalały pokonywać wiele trudności w niełatwej rzeczywistości Polski po I wojnie światowej. 

Jak co roku zwiedzaniu zabytków towarzyszyć będzie wiele atrakcji (wystawy, warsztaty, wykłady, wydarzenia dla najmłodszych) oraz książka autorstwa Jakuba Kornhausera, dostępna bezpłatnie dla wszystkich uczestników wydarzeń w punktach informacyjnych na szlakach zwiedzania.

„Wolność krzepi”

Tegoroczna, jubileuszowa XX edycja Dni Dziedzictwa jest czasem świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wydarzenia, które organizowane jest pod hasłem „Wolność krzepi”, opowiemy o pracy nad zjednoczeniem ziem, trudach powojennej codzienności, entuzjazmie ówczesnych Polaków i budowaniu nowoczesnego, wolnego państwa.

W Krakowie, Racławicach, Płazie, Tarnowie, Mościcach, Wierzchosławicach i Zbylitowskiej Górze zaprezentujemy łącznie 11 zabytków związanych z międzywojenną Małopolską i pokrzepimy się opowieściami o znanych i tych nieco zapomnianych postaciach, które wpisały się na stałe w historię II Rzeczypospolitej.

W ciągu dwóch majowych weekendów będzie można odwiedzić unikalne, często niedostępne na co dzień obiekty, wziąć udział w specjalnie przygotowanych wydarzeniach, jak również przeczytać wyjątkową książkę o historii dwudziestolecia międzywojennego  opowiedzianej przez mikrohistorie ludzi i miejsc.

Program:

19–20 maja 2018


KRAKÓW
Fort 50 ½ O Barycz w Krakowie
Dworek Rutkowskich w Krakowie-Bronowicach

MAŁOPOLSKA
Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza
Piec kręgowy w Płazie

26–27 maja 2018

KRAKÓW

Kamienica Bujwidów w Krakowie
Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie

MAŁOPOLSKA

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze
Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach
Dom rodzinny i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny! Na niektóre oprowadzania i wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Pełny program: www.dnidziedzictwa.pl

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij