• Od początku
  • Czytam
  • Teatr Capitol we Wrocławiu - poznaj jego historię i ceny biletów na spektakle!


Teatr Capitol we Wrocławiu - poznaj jego historię i ceny biletów na spektakle!

Teatr Muzyczny Capitol to jedna z najbardziej popularnych instytucji kulturalnych tego typu w całej Polsce. Zarówno miłośnicy klasycznych musicali, jak i współczesnych spektakli teatralnych, dla których muzyka stanowi jedynie tło, stawiają Capitol na równi z warszawskim Studiem Buffo czy Teatrem Muzycznym Roma. Historia tego niezwykłego miejsca ma swój początek jeszcze w przedwojennym Breslau... Poznaj jej szczegóły!

Historia Teatru Capitol we Wrocławiu

O historii budynku wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol więcej dowiedzieć się można z artykułu opublikowanego na łamach bloga Play Taxi we Wrocławiu. Tekst informuje nas między innymi, że współczesny gmach teatru niczym nie przypomina stojącego niegdyś na jego miejscu Kina Capitol. Obecna konstrukcja została bowiem oddana do użytku pod koniec 2013 roku, po trwającym ponad dwa lata generalnym remoncie. Renowacja otworzyła przed scenarzystami, reżyserami i aktorami nowe możliwości, zapewniając tym samym niezwykłe wrażenia publiczności, licznie przybywającej na kolejne spektakle. Kiedy i jak to wszystko się zaczęło? Aby poznać historię wrocławskiego Capitolu, musimy się na chwilę przenieść do lat 20. XX wieku, czyli do przedwojennego Breslau. Właśnie w tym okresie, w 1929 roku powstał budynek wspomnianego już Kina Capitol. Autorem jego projektu był berliński architekt Friedrich Lippe. Wzniesiony wówczas gmach mógł pomieścić aż 1200 widzów, co czyniło go jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na terenie ówczesnych Niemiec. Budynek składał się z trzech części. Na froncie znajdowało się oczywiście główne wejście i kasy biletowe, a na górnej kondygnacji mieszkania dla pracowników. W części środkowej usytuowana była sala kinowa słynąca z nowoczesnych rozwiązań technicznych i pięknych dekoracji. Tylna część stanowiła zaplecze biurowo-magazynowe.

Wojenną zawieruchę przetrwała niestety tylko przestrzeń z salą kinową. Jednak mieszkańcy powojennego Wrocławia, chcąc jak najszybciej wrócić do normalnego życia, już pod koniec 1945 roku otworzyli w pozostałościach po niemieckim Capitolu pierwsze wrocławskie Kino Śląsk, które dzieliło przestrzeń z Operetką Wrocławską. Niestety już w 1956 roku czar dawnego budynku został przyćmiony przez estetykę okresu PRL-u, czego powodem była przeprowadzona modernizacja. Piękne dekoracje zostały zastąpione temperową elewacją. W tym czasie budynek wykorzystywały na swoje potrzeby Operetka Dolnośląska, Teatr Muzyczny, Operetka Wrocławska oraz Teatr Muzyczny – Operetka Wrocławska. Na szczęście nigdy nie zapomniano o przedwojennym okresie świetności Capitolu i w 2013 roku przywrócono mu dawny blask, choć w nieco odmienionej, współczesnej formie. Był to efekt pracy Teatru Muzycznego Capitol, który zaadaptował budynek do własnych potrzeb już w 2003 roku, a po 8 latach działalności i dwuletnim remoncie przywitał publiczność w nowoczesnym budynku premierą „Mistrza i Małgorzaty” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Co się zmieniło w budynku Capitolu? Jego powierzchnia powiększyła się z 4 aż do 18 tys. metrów kwadratowych. Wynika to z odbudowania zniszczonej podczas działań wojennych frontowej części budynku oraz dużego zaplecza. Warto również zwrócić uwagę na sentymentalne nawiązania do przedwojennego Kina Capitol, widoczne choćby w zaprojektowanej na potrzeby Teatru Muzycznego czcionce zbliżonej do tej zdobiącej niegdyś frontową część Kina. Remont budynku przyniósł także unowocześnienia, takie jak zapadnie na scenie, która została pogłębiona i powiększona oraz podzielona na cztery części. Dawna magia ponownie zagościła w Teatrze także za sprawą przywrócenia olśniewających dekoracji.

Ceny biletów i godziny otwarcia kas w Capitolu

Bilety na spektakle we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol możemy kupić zarówno online, na stronie internetowej teatru, jak i stacjonarnie, w kasach teatru, a ich ceny uzależnione są od spektaklu i wybranego przez nas miejsca. Najtańsze bilety kosztują zaledwie od 15 do 20 zł, natomiast najdroższe to kwota rzędu nawet 180 złotych. Warto podkreślić, że teatr nie zapomina o wspieraniu kultury poprzez oferowanie biletów ulgowych, w tym dla uczniów, studentów, emerytów oraz rencistów. Dzięki temu szkolna wyprawa do teatru przestaje być tak kosztowna, umożliwiając dzieciom i młodzieży kontakt z kulturą na najwyższym poziomie. Ze zniżek mogą również skorzystać osoby dysponujące znaczkiem Obligacji Kulturalnej „OK”. Bilety tańsze o 20% na wszystkie wydarzenia repertuarowe Teatru Muzycznego Capitol i Przeglądu Piosenki Aktorskiej dostaną też posiadacze wrocławskiej karty miejskiej UrabnCard. Aby otrzymać zniżkę na wydarzenia gościnne i premierowe, należy okazać UrbanCard Premium. Dzięki tej karcie możliwa jest również rezerwacja miejsc – zarówno w kasie, jak i online czy telefonicznie. Rezerwacji mogą również dokonać grupy zorganizowane, liczące ponad 10 osób.

Jeśli chcemy kupić bilet w tradycyjny sposób, w kasach teatru, możemy to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 19:00 oraz w soboty i w te niedziele, podczas których odbywają się spektakle, w godzinach od 12:00 do 19:00. Kasy biletowe znajdują się w budynku teatru Capitol przy ul. Piłsudskiego 67. Należy jednak mieć na uwadze to, że na godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia z repertuaru kasy obsługują jedynie jego widzów. Jeśli interesuje nas inny spektakl, powinniśmy zaplanować zakup biletów nieco wcześniej.

Publikacja: insane.agency

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij