Arktyka, Tansania, Kanada i Piraci z Karaibów

Wraz z nowym rokiem akademickim, w Warszawie wracają regularne spotkania Studenckiego Klubu Górskiego, działającego przy Uniwersytecie Warszawskim. Na rozgrzewkę - wyprawa na biegun zimna, a w grudniu o spotkaniu z Piratami z Karaibów opowie Wojciech Lewandowski, od lat kojarzony z wyprawami po Andach.

8 listopada, godz. 20:15, Aula w Starym BUWie (ul. Krakowskie Przedmieście 28)
Arktyka - Sławomir Matczak
Arktyka - pójść tam, gdzie nie ma dróg, nie ma ludzi i nie ma nocy - o tym wielu marzy. Miejsce magiczne, gdzie znajdziemy odpowiedź na wiele pytań np. jak znaleźć o północy północ na Północy? W sierpniu dziewięć osób przewędrowało ponad 150 kilometrów po tundrze, lodowcach, morenach, przez rzeki i potoki po to...no właśnie - na to pytanie każdy ma inną odpowiedź. Jaką?

15 listopada, godz. 20:00, Auditorium Maximum sala C (ul. Krakowskie Przedmieście 28)
Tansania - wolontariat z widokiem na Kilimanjaro - Agata Korzeniewska
Moshi - niewielka miejscowość u stóp Kilimanjaro. Czas płynie tu powoli i na każdym kroku słychać "pole pole". Po polsku: spokojnie, powoli. Trzeba się dostosować, innego wyjścia nie ma. Wolontariuszki fundacji SASA opowiedzą Wam o realiach pracy w tanzańskim szpitalu, środkach transportu i weekendowych wycieczkach.

29 listopada, godz. 20:15, Aula w Starym BUWie
Kanada - przyjacielski dystans i zmyślone krajobrazy - Agnieszka Muzińska
Według Arkadego Fiedlera Kanada pachnie żywicą, dla większości turystów ma smak naleśników z syropem klonowym, a sami Kanadyjczycy zgodnie przyznają, że to najlepsze miejsce na świecie. Rzeczywiście zderzenie z ogromnymi przestrzeniami, potęgą natury, majestatycznymi górami, wielkimi lodowcami, błękitem górskich jezior, zielonym wybrzeżem Pacyfiku czy winnicami Okanagan zapiera dech w piersiach i daje nieodparte wrażenie śnienia na jawie. Czy kraina uśmiechniętych i zadowolonych z życia ludzi ma jakieś wady? Czemu Kanadyjczycy ciągle za coś przepraszają? Jak przeżyć spotkanie z niedźwiedziem, a jak z jeleniem? Zapraszam na przemierzenie ponad 4000 km samochodem i ponad 300 km szlakami przez parki narodowe Kolumbii Brytyjskiej i Alberty, od zamoczenia stóp w Pacyfiku po spacer po lodowcu.

13 grudnia, godz. 20:15, Aula w Starym BUWie
Śladami piratów, bukanierów i korsarzy... - Wojciech Lewandowski
Na fali ogromnej popularności kilku część filmu „Piraci z Karaibów” i charyzmatycznej (niestety fikcyjnej) postaci kapitana Jacka Sparrowa - warto może podążyć tropami pirackich legend, które w wielu miejscach na świecie wcale nie są traktowane jak bajeczki rozbudzające wyobraźnię mniejszych lub większych chłopców. Szczególnie w basenie Morza Karaibskiego i wielu miejscach na Pacyfiku piraci są wciąż żywą historią! Pełną dalej, niesamowitego kolorytu, okrucieństwa, tajemnic, przygód i nadal łatwych do odnalezienia realnych śladów! Podążmy ich śladem i to nie tylko na Karaibach.

Więcej informacji na www.skg.uw.edu.pl/slajdowiska oraz www.facebook.com/SKGUW.

fot. Agnieszka Muzińska - Kanada