• Od początku
  • Czytam
  • Bike Jamboree: rowerowa sztafeta dookoła świata wkracza w etapy zimowe!


Bike Jamboree: rowerowa sztafeta dookoła świata wkracza w etapy zimowe!

Zaśnieżone kazachskie stepy, sroga zima w ałtajskich dolinach, białe przestrzenie mongolskich rubieży i w końcu roztopy i pierwsze dni wiosny w odległej Jakucji. To tylko część krajobrazów, na jakie natrafią rowerzyści rowerowej sztafety dookoła świata, Bike Jamboree. W trasę ruszyły pierwsze zimowe etapy tego niezwkego polskiego projektu.
Bike Jamboree to podróżniczy projekt, organizowany przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. Jest to rowerowa sztafeta dookoła świata zakładająca przejechanie 35 tysięcy kilometrów w czasie 34. miesięcznych etapów przez 21 krajów. Projekt ruszył 27 maja 2017 roku z Gdańska, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na Międzynarodowy Zlot Skautów, tzw. Jamboree, do Zachodniej Wirginii w USA na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Następnie wróci do Polski – Gdańska, miasta w którym wszystko się zaczęło.

Aktualnie rowerzyści Bike Jamboree przemierzają Kazachstan i chociaż już pod koniec września stepy pokrył śnieg, śmiałkowie sztafety nie poddają się i dążą do wyznaczonego celu. "Jesień na stepie to zjawisko piękne, malownicze i bardzo uspokajające! Zmieniają się kolory, zapachy i powietrze. Choć droga przez silny wiatr nie zawsze bywała lekka, mijane krajobrazy nadrabiały w 100%. Dlatego przez większość czasu na twarzach gościł uśmiech, a głowy obracały się raz w prawo, raz w lewo, aby złapać jak najwięcej piękna. Nic tylko zatrzymać się i usiąść pośrodku stepu. Gdyby tylko nie to zimnoooo!" - relacjonują rowerzyści z Kazachstanu. Dzięki oficjalnemu fanpage'owi na Facebooku, uczestnicy Bike Jamboree regularnie przekazują wieści z trasy. Zmęczenie i problemy techniczne, to najrzadzsze informacje. Przeważa duma i radość z poznawania świata. Polskich rowerzystów w swoich domach goszczą chętnie mieszkańcy kolejnych mijanych miast, dzięki czemu Bike Jamboree staje si nie tylko impreza sportową, ale przede wszystkim, łączącą kultury i kraje."Mogliśmy ogrzać się, zjeść wspólną kolację, porozmawiać i pobawić z przesłodkim małym Kazachem, który dzielnie pozował nam do zdjęć. Choć był to tylko jeden nocleg, mocno poczuliśmy ciepło bijące z domu i nie mamy na myśli tego wychodzącego z pieca. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za gościnę, szczególnie gdy wychodzi ona tak naprawdę z naszej strony. Ten wieczór będziemy długo pamiętać" - opowiadają członkowie etapu 5., których kilka dni później zaskoczyła śnieżyca i nagły spadek temperatur.
Sztafeta Bike Jamboree na początku listopada dotrze do Omska w Rosji, skąd przejedzie do Biyska. Tu rozpocznie się kolejny ponad tysiąckilometrowy etap. Bike Jamboree Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra spędzi w górach Ałtaj, przejeżdżając z Rosji do Mongolii, gdzie w 2018 rok wejdzie w Kobdo. W kolejnych miesiącach, aż do wcześniej wiosny, rowerzyści przejeżdżać będą m.in. przez malownicza Jakucję.

Bike Jamboree to inicjatywa pasjonacka. Udział w sztafecie biorą zamiłowani podróżnicy i rowerzyści, na co dzień pracujący w różnych firmach i instytucjach. Wszystkich łączy jednak jedna idea - wspólnego objechania świata dookoła i spotkania się ze skautami z różnych zakątków ziemi w Wirginii.

Poczynania Bike Jamboree można śledzić na www.facebook.com/BikeJamboree. Jeśli chcecie dołączyć do sztafety - napiszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Jeśli chcecie wesprzeć uczestników sztafety - piszcie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Bike Jamboree oficjalnie wspierają firmy: BCM Nowatex, Crosso, Kross, Marabut, Pajak, Primus, Regatta, oraz Medyk Rescue Team i Red Digital.
Patronat medialny nad sztafetą Bike Jamboree objęli: Rowertour i National Geographic Traveler.
Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego.

UWAGA!!! Etap 8., w którym jedzie Iśka z Etnosystem.pl zbiera fundusze!!! Możecie pomóc tutaj:


fot. mat. prasowe Bike Jamboree