Wielokulturowe "Mosty" Cezariusza Gadziny

Saksofonista Cezariusz Gadzina wydaje właśnie swój najnowszy album "Mosty" pod patronatem medialnym Etnosystem.pl. "Mosty" łączą wiele brzegów stylistycznych: jazz nowoczesny z muzyką tradycyjną, słowiańską kantylenę z afrykańską rytmiką, jazzową swobodę z partiami zapisanymi przez kompozytora eksplorującymi do granic harmoniczne i kolorystyczne możliwości tkwiące w bogatym składzie zespołu.

Odzwierciedlają to świetnie tytuły utworów, które w różnych językach znaczą „most”. Muzycy zapraszają nas w podróż przez bardzo zmienne  krajobrazy, które z jednej strony zaskakują, z drugiej zdają się przywoływać w naszej pamięci znajome miejsca. MOSTY przedstawiają świat bardzo bliski, świat, który czekał tylko na swoje odkrycie. 

Projekt MOSTY powstał z inicjatywy Cezariusza Gadziny i został zaprezentowany podczas dwóch czołowych festiwali jazzowych na terenie Belgii – Jazz Brugge w Brugii oraz Brosella Festival w Brukseli. Koncert w Brugge (Brugia) był znamienny dla projektu, ponieważ „brugge” w języku flamandzkim oznacza „most”. Muzycznym przeslaniem projektu jest łączenie styli muzycznych (stąd nazwa MOSTY) w nowych kompozycjach tworzonych przez lidera, specjalnie do tego projektu.

Cezariusz Gadzina - saksofonista, zdobywca międzynarodowych nagród, (między innymi I miejsce w European Jazz Competition w Avignon/Sourges, Francja, w zespole Simple Acoustic Quartet) twórca wielu projektów muzycznych – między innymi The European Saxophone Ensemble, który nosi zaszczytny tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. Cezariusz Gadzina występował na wielu festiwalach muzycznych na 5 kontynentach. Jego grą zachwycali się premierzy wielu państw, jak również Król Belgii Albert II oraz przewodniczący Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso. Jego gra była inspiracją dla kompozytorów, którzy napisali wiele utworów z udziałem saksofonu, specjalnie zadedykowanych Cezariuszowi Gadzinie. Jego nagrania można znaleźć w archiwach wielu rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych jak również na płytach kompaktowych wydanych przez następujące kompanie płytowe : BMG, KOCH Classisc, Cypres Records , Not Two, Selles , Edition St Paul , B Sharp Records, Ambivalence, Maelstrom, A-shams, De Werf.