Wolna Republika Ochotnicka: Historia czterech kultur [PODSUMOWANIE]

12 sierpnia 2017 r. w Ochotnicy Dolnej odbył się Drugi Festiwal Wolna Republika Ochotnicka 2017. Mimo nienajlepszej pogody festiwal przyciągnął rzesze ludzi zarówno w terenu gminy jak i turystów.


Pomysłodawcy festiwalu zabrali publiczność w muzyczną podróż poprzez dzieje Ochotnicy i Tylmanowej prezentując muzykę i historię wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały te tereny tworząc niepowtarzalny klimat i unikatową historię naszych małych ojczyzn. Stąd festiwal jest również nazywany festiwalem czterech kultur: góralskiej, bałkańskiej, żydowskiej i romskiej.

W tym roku organizatorzy postawili akcent na historię nowożytną, dlatego festiwal zainaugurowała o godz. 13:00 Msza Święta  w intencji ofiar II Wojny Światowej z terenu Ochotnicy i Tylmanowej, o pokój na świecie oraz w za uczestników festiwalu. Po mszy świętej złożono wieńce na grobie oraz po pomnikiem upamiętniający ofiary „Krwawej Wigilii”. (fot. 1)

Następnie uczestnicy przemieścili się na pobliski, rozległy teren festiwalu, który rozpoczęły występy przedstawicieli pierwszej z kultur - lokalnych kapel góralskich. Jako pierwsza wystąpiła Kapela Tylmanowianie (fot. 2) działająca przy WOK i Związku Podhalan w Tylmanowej a następnie Ochotni (fot. 3) z Ochotnicy Górnej. W dalszej części wystąpił zespół romski Tatra Gipsy Band (fot. 4) ze Słowacji a jego występ poprzedziła przemowa Ks. Stanisława Opockiego, Krajowego Duszpasterza Romów. Żywiołowo i nowocześnie na nutę góralsko-bałkańską zagrała Kapela Po Pieronie (fot. 5) z Beskidu Żywieckiego. Zespół Tryptyk (fot. 6) z pobliskiej Tylmanowej, który gra muzę wielokulturową zaprezentował etno-folk Łuku Karpat. Tuż przed występem zespołu grającego muzykę żydowską na scenie pojawił się Kazimierz Chlipała (fot. 7) będący jednym z niewielu ocalałych z „Krwawej Wigilii” oraz świadkiem Holokaustu lokalnych Żydów a jednocześnie najmłodszym bratem wybitnego oficera z Ochotnicy majora Józefa Chlipały. Opowiedział zasłuchanej publiczności o tych tragicznych wydarzeniach. Następnie księża Ks. Stanisław Opocki, Ks. Padewski oraz Ks. Leon Królczyk poprowadzili modlitwę za ofiary II Wojny Światowej. (fot. 8)

W ten sposób podczas festiwalu zostały zainaugurowane obchody 75 Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego organizowane pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Pana Krzysztofa Fabera.

Po upamiętnieniu na scenie pojawił się zespół El Saffron (fot. 9) , którego trzon stanowią trzy siostry Szafrańskie z Lipnicy Wielkiej grające muzykę żydowską. Zespół zagrał niezwykle emocjonalny i zarazem żywiołowy koncert muzyki sefardyjskich i aszkenazyjskich Zydów. Na zakończenie festiwalu wystąpiła gwiazda muzyki folkowej programu Mam Talent Bum Bum Orkestar (fot. 10) z energetyczną i dynamiczną muzyką bałkańską, która poderwała do tańca zgromadzoną publiczność. Zabawa była tak udana, że festiwal zakończył się dwie godziny później niż planowano.

W przerwach między występami Wojciech Mulet (fot. 11) właściciel Skansenu Studzionki I Zofia Piszczek (fot. 12) Prezes ZP w Tylmanowej prezentowali historię Ochotnicy i Tylmanowej.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi był Kiermasz Lokalnych Produktów, gdzie można było zasmakować kuchni regionalnej i kupić produkty tradycyjne i ekologiczne. (fot. 13 i 14)
 
Organizatorem festiwalu była Fundacja Wolna Republika Ochotnicka wraz z organizacjami partnerskimi i mieszkańcami. Festiwal dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu “Ochotnica & Tylmanowa – Małe Ojczyzny – Wielkie Historie” zarządzanego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dlatego Pani Minister Elżbieta Rafalska skierowała na ręce organizatorów specjalny list.

Projekt powyższy objął swoim patronatem Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Pan Prof. Dr Hab. Kazimierz Karolczak.

Festiwal objął honorowym patronatem Starosta Powiatu Nowotarskiego Pan Krzysztof Faber w ramach Obchodów 75 Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego.

Festiwal poprowadził Prezes Fundacji WRO Tadeusz Królczyk, który na zakończenie festiwalu zapytał publiczność czy chcą kolejnej edycji festiwalu. Widownia odpowiedziała dwukrotnie gromkim TAK!


Więcej na www.facebook.com/WolnaRepublikaOchotnicka.

Materiały: Wolna Republika Ochotnicka
fot. Iwona Jurkowska