Wózki transportowe – co to jest?

Wózki transportowe to urządzenia, które umożliwiają bezpieczne, a zarazem sprawne przemieszczanie ciężkich przedmiotów z miejsca na miejsce. Znajdują zastosowanie nie tylko w wielu firmach i przedsiębiorstwach, ale również w celach prywatnych podczas transportu przedmiotów wielkogabarytowych – mebli, sprzętu AGD. 

Wózki transportowe występują w różnych odmianach, dzięki temu w ofercie renomowanych producentów każdy może znaleźć coś dla siebie. Dobrej jakości wózki są wykonywane z trwałych i solidnych materiałów, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat.

Jednym z rodzajów wózków transportowych są wózki platformowe. Wózki platformowe charakteryzują się specyficzną konstrukcją. W przypadku wózków jednoplatformowych platforma jest najczęściej umieszczona bezpośrednio nad systemem jezdnym. Aby zwiększyć możliwości jednorazowego przewozu towarów niektóre wózki platformowe zostały wyposażone w drugą platformę.

Wózki platformowe – gdzie mogą się przydać?

Wózki platformowe to jedne z urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego. Znajdują zastosowanie w magazynach, halach produkcyjnych, centrach dystrybucji, a także na zapleczach większych sklepów – wszędzie tam, gdzie wymagane jest częste przewożenie ciężkich towarów lub większej ilości drobnych elementów.

Podstawową zaletą wózków platformowych jest wbudowana platforma, która umożliwia transport różnego rodzaju ładunków – nie tylko palet, dzięki czemu elektryczne wózki platformowe są bardzo często wykorzystywane w centrach dystrybucji, w których zamówienia muszą być kompletowane sprawnie i szybko. Natomiast ręczne wózki platformowe znajdują zastosowanie w dziesiątkach różnych miejsc, w których na co dzień konieczne jest przemieszczanie dużej ilości drobnych przedmiotów. Korzystają z nich duże sklepy, biblioteki, szpitale, zakłady gastronomiczne i wiele innych organizacji i instytucji.

Ręczne, składane, elektryczne – poznaj rodzaje wózków platformowych

W przeciwieństwie do wózków paletowych wózki platformowe są na ogół przystosowane do przewożenia ładunków o łącznej wadze ok. 200 kg. Dla wielu użytkowników jest to spory mankament. Jednakże atutem tego typu rozwiązań jest możliwość przewożenia drobnych ładunków oraz ładunków o nietypowych kształtach. Dodatkowo, wózki platformowe są wyposażone wygodne uchwyty i skrętne kółka, co ułatwia sprawne manewrowanie w ciasnej przestrzeni między regałami.

Wózki platformowe są na ogół dostępne z kołami pneumatycznymi lub pełnymi. Wózki z kołami pneumatycznymi są droższe, ale umożliwiają transport ładunku po nierównym terenie. Ich dodatkową zaletą jest cicha praca, co znacząco wpływa na komfort obsługi wózka. Wózki z kołami pełnymi są tańsze, a ich podstawową zaletą jest możliwość przenoszenia ładunków o większym ciężarze. Jednakże, pełne koła pracują głośniej, co może być uciążliwe przy długotrwałej pracy z wózkiem.

Ręczne czy elektryczne – czym się kierować wybierając wózki platformowe dla swojej firmy.

Wybór wózka transportowego dla firmy każdorazowo powinien być uzależniony od jej potrzeb. Jeśli zależy nam na jak największej „pakowności” wózka powinniśmy wybrać wózek dwuplatformowy. Wiedząc, że ładunki będą przewożone po nierównej nawierzchni powinniśmy rozważyć zakup wózka z kołami pneumatycznymi, chcąc uzyskać jak największy udźwig wózka powinniśmy skupić się przede wszystkim na modelach z kołami pełnymi. 

Silverstone – dystrybutor wysokiej jakości urządzeń do transportu wewnątrzmagazynowego

Poszukując najlepszego rozwiązania dla swojej firmy koniecznie sprawdź ofertę Silverstone. Silverstone to jeden z największych w Europie dystrybutorów urządzeń transportowych dla magazynów. W ofercie znajdziesz m.in.:

 • ręczne wózki paletowe o różnym udźwigu,
 • wózki paletowe podnośnikowe umożliwiające podnoszenie ładunku na wysokość do 1,5 m,
 • ręczne wózki podnośnikowe,
 • elektryczne wózki paletowe,
 • elektryczne wózki podnośnikowe,
 • lekkie wózki podnośnikowe,
 • wózki taczkowe,
 • wózki platformowe – jedno i dwuplatformowe,
 • wózki do transportu maszyn,
 • specjalistyczne wózki do transportu beczek,
 • niezbędne w każdym magazynie i centrum dystrybucyjnym wózki do kompletowania zamówień.