Globaltica uchodźcom: Refugees for Refugees

Wszyscy poruszeni jesteśmy scenami, które widzieliśmy w związku z sytuacją migrantów przybywających do Europy. Z tego powodu belgijska organizacja Muziekpublique zdecydowała się zaprosić około dwudziestu muzyków będących uchodźcami do niezwykłego wspólnego projektu. W ten sposób zebrano grupę wirtuozów z różnych regionów świata, którzy od dłuższego już czasu mieszkali w Belgii, i którzy mają nadzieję, że ich głosy zostaną usłyszane poprzez ich muzykę. Tak powstał projekt Refugees for Refugees, który już w sobotę 22 lipca wystąpi podczas festiwalu Globaltica w Gdyni.Festiwal Globaltica od początku istnienia stawiał sobie za cel podejmowanie ważnych, aktualnych zagadnień społeczno-politycznych. To z globaltikowej sceny pochodząca z Iranu, mieszkająca dziś w Londynie artystka Azam Ali apelowała o pokój opowiadając o sytuacji, która zmusiła ją do opuszczenia kraju, co roku organizowane są też panele dyskusyjne wokół ważnych tematów, i w końcu - bardzo często to właśnie sztuka jest jedyną platformą komunikacji, a co za tym idzie - budowania porozumienia. Naturalne więc było zaproszenie w tym roku kolektywu tworzonego przez uchodźców z krajów objętych konfliktami.

REFUGEES FOR REFUGEES to zespół utworzony przez 10 muzyków będących rezydującymi w Belgii uchodźcami, pochodzącymi z Syrii, Iraku, Afganistanu, Pakistanu i Tybetu.

Po wydaniu w maju 2016 roku płyty zatytułowanej "Amerli" i jej gorącym przyjęciu przez międzynarodowe media (najlepsza płyta roku wg prestiżowego magazynu "fRoots" i listy Transglobal Music Chart, recenzja z pięcioma gwiazdkami w "BBC Magazine") 10 muzyków biorących udział w sesji nagraniowej postanowiło utworzyć regularny zespół. Pod artystycznym kierownictwem Tristiana Driessensa powstał wspólny repertuar, który ukazał ogromny talent artystów i skarby ich kultury, które do tej pory były praktycznie niezauważane w Europie. Ich twórczość to pomost pomiędzy muzykami pochodzącymi z odległych krajów, tradycjami, które reprezentują, pozwalający im stworzyć wartościowy i innowacyjny muzyczny spektakl będący wynikiem różnorodności i wymiany kulturowej.

W skład grupy weszli doświadczeni muzycy, którzy studiowali na najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych na Bliskim Wschodzie (Damaszek, Bagdad, Aleppo), i którzy występowali w najważniejszych salach koncertowych wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku. W przeszłości cieszyli się bogatą karierą, międzynarodową sławą i udziałem w różnorodnych projektach. Rzeczywistość zmusiła ich jednak do ucieczki przed katastrofalną sytuacją w swoich krajach. Porzucili większość swoich dóbr, zabierając ze sobą talent i instrumenty. Te talenty okazały się podstawą ich nowego wspólnego dzieła. Razem dążą do opracowania artystycznego projektu, który pomoże im odnaleźć swoje miejsce i ułożyć sobie życie na nowo w Belgii.

W Polsce wystąpią po raz pierwszy. Grupa reprezentuje Walonię-Brukselę (Belgię). Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Warszawie jest partnerem koncertu.

Muzycy:
Asad Qizilbash - sarod (Pakistan)
Dolma Renqingi - wokal (Tybet)
Fakher Madallal - wokal, instrumenty perkusyjne (Syria)
Kelsang Hula - dramyen, wokal (Tybet)
Mohammad Aman Yusufi - dambura, wokal (Afganistan)
Simon Leleux – instrumenty perkusyjne (Belgia)
Souhad Najem - qanun (Irak)
Tammam Al Ramadan - ney (Syria)
Tareq Alsayed Yahya - oud (Syria)
Tristan Driessens - oud (Belgia)


Koncert Refugees for Refugees odbędzie się w ramach festiwalu Globaltica 22 lipca, (sobota), o godz. 19 na głównej scenie festiwalu w Parku Kolibki.

www.facebook.com/refugeesforrefugees