Na jakiej zasadzie działa aparat ultrasonograficzny?

Ultrasonografia pozwala na obejrzenie przekroju poszczególnych narządów, głównie w obrębie jamy brzusznej. Jest to możliwe za sprawą fal ultradźwiękowych, przenikających przez ciało pacjenta, następnie odbijają się one od narządów, tworząc obraz. Używany jest do tego aparat USG, jednak jak dokładnie działa to urządzenie

Zasady działania
Ultrasonografy zaopatrzone są w specjalną sondę, którą manewruje się po ciele pacjenta. Przetwornik sondy generuje dźwięk, który promieniuje do momentu, aż nie natrafi na przeszkodę w postaci badanego narządu. Fale generują echo, które następnie jest analizowane przez komputer, do którego docierają za pomocą sondy. Dzięki temu, że fale akustyczne bez problemu przechodzą przez tkanki miękkie oraz ciecze, badania przeprowadzane są na narządach wypełnionych płynami, takich jak macica, wątroba, nerki czy śledziona. Niestety, ultradźwięki nie są w stanie przenikać przez gazy, dlatego narządy nimi wypełnione, jak np. żołądek, nie mogą być tym sposobem diagnozowane. Fale mają podobny problem z tkanką kostną, która również je blokuje. Z tego powodu nie docierają do organów znajdujących się pod osłoną kości.

Przeciwwskazania
Badanie USG jest bezpieczne dla każdego pacjenta. Fale ultradźwiękowe, w przeciwieństwie do rentgenowskich, nie uszkadzają komórek, dlatego zabieg można stosować nawet w niewielkich odstępstwach czasu. Dzięki temu Ultrasonografy są powszechnie stosowane w badaniach prenatalnych. Często są pomocne również w przypadku innych bardziej inwazyjnych, badań, przykładowo w biopsji służą jako urządzenia prowadzące. 

Przygotowanie do zabiegu
Aby wyniki badania USG były miarodajne, należy stosować się do określonych wytycznych. Dzień wcześniej trzeba unikać ciężkostrawnych potraw generujących gazy, jak np. fasoli, ciecierzycy czy grochu. 6 godzin przed badaniem nie można przyjmować żadnych pokarmów, z napojów dozwolona jest tylko woda, nawet żucie gumy jest niewskazane. 2 godziny wcześniej należy powstrzymać się przed oddaniem moczu, pęcherz powinien być wówczas w połowie wypełniony płynem.