• Od początku
  • Czytam
  • Konstrukcje z rusztowań - szerokie zastosowanie w nietypowych warunkach


Konstrukcje z rusztowań - szerokie zastosowanie w nietypowych warunkach

Poza cudami natury, jednym z najbardziej przyciągających turystów w różne miejsca na świecie elementów, są budynki, intrygujące konstrukcje architektoniczne, niekoniecznie zabytkowe. Wiele budynków to prawdziwe dzieła sztuki lub co najmniej cuda architektonicznego dizajnu. 

I jak wszystko, co wartościowe, podlegają konieczności ochrony i starannej odnowy. Bez odpowiedniej konserwacji budynki, które często są ikoniczną częścią miast, szybko odeszły by w zapomnienie.

Ochrona budynków to nie zawsze konserwacja zabytków, czynność łącząca historię sztuki, archeologię i muzealnictwo, choć często odnawianie budynku wymaga ogromnej wiedzy i starannej pracy. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i stosowanie jak najbardziej minimalnych środków, które interweniują w tkankę budynku. Te działania, zgodnie ze sztuką konserwacji, powinny mieć charakter odwracalny. 

Prace konserwatorskie są zwykle czasochłonne i „przestrzeniochłonne”. Wymagają założenie stanowisk archeologicznych, angażują do pracy wiele osób, szczególnie jeśli chodzi o restaurację zabytkowych parków czy całych zespołów urbanistycznych. Konstrukcje z rusztowań kojarzą się zwykle z budową, tworzeniem nowych budynków, tymczasem archeolodzy i historycy sztuki też nie mogą się bez nich obejść.

Takie czynności wymagają często użycia skomplikowanych struktur, rusztowań - do jednego z najbardziej spektakularnych należy to zbudowane na potrzeby restauracji budynków na ateńskim Akropolu. Podstawowym narzędziem pracy każdego konserwatora są więc drabiny, pomosty jezdne, schody, skrzynie czy drabiny przegubowe. W Polsce wiodącym i godnym zaufania producentem takiego sprzętu jest Krause Systems, którego pełną ofertę znajdziecie pod linkiem www.krause-systems.pl

Dzięki pracom konserwatorów możemy dziś oglądać piękne budowle i perły architektury w stanie zbliżonym do „pierwotnego”. Takimi zabytkowymi cudami w Polsce są m.in. archikatedra w gdańskiej Oliwie, odnowione i kolorowe budynki na starym mieście we Wrocławiu, również odświeżone krakowskie Sukiennice czy Zamek na Wawelu.