"Zeszyt tatrzański". O tradycjach górali podhalańskich

Autorki przebojowej publikacji "Na Giewont się patrzy", Barbara Dubus i Aleksandra Karkowska szykują nowe wydawnictwo. W połowie maja na sklepowe półki trafi pozycja „Zeszyt tatrzański”. To odkrywająca tajemnice Podhala publikacja wydana w formie kolorowego, ciekawego graficznie zeszytu, przypominającego zeszyt ćwiczeń.

Dowiecie się dlaczego „na gazdówce każdy ma zajęcie”, „kocich łapek nie zbieramy”, ciekawostek o kapryśnej górskiej pogodzie i korzeniach tradycji góralskich. To jak robi się oscypki czy coraz bardziej popularne moskole przestanie być dla was tajemnicą. Poznacie też stare góralskie sposoby na kaszel z użyciem… ziemniaków.

Być może podobnie jak poprzednia publikacja autorek - „Zeszyt bananowy” - także ta przywoła wśród czytelników szereg wspomnień z dzieciństwa czy lat młodości, szczególnie u tych, którzy niejednego moskola zjedli, a może nawet zrobili w swoim życiu kilka oscypków. „Zeszyt tatrzański” może być wartościową pozycją nie tylko dla miłośników Podhala, ale też jego mieszkańców, pretekstem do rozmów i wspominek.Górale są narodem dumnym i dbającym o swoją tradycję - opowiadały autorki w naszym wywiadzie po premierze „Na Giewont się patrzy” - Mówią „Było biednie, surowo i prosto, ale nikt nie miał pretensji do nikogo, bo i o co”. Dbają o swoje tradycje rodzinne I kulturę ludową. Są to zwyczaje, obrzędy, wierzenia i folklor które starają się  przekazywać z pokolenia na pokolenie. Mowią: ”My tradycii nie gubimy”. - dodały. Cały wywiad przeczytacie w tym miejscu.

Książka “Na Giewont się patrzy” została nominowana do nagrody dla Najlepszej Książki dla dzieci 2016. Możecie na nią zagłosować tutaj: http://fldd.pl/2017/glosowanie/id,505-na_giewont_sie.html