Co student ma z Indochin?

Indochiny - nazwą tą określa się wschodnią część Półwyspu Indochińskiego obejmującą kraje - Wietnam, Laos oraz Kambodżę. Jeszcze do połowy XX wieku cały ten teren stanowił kolonię francuską. Wiemy jednak, że odzyskanie niepodległości nie był końcem problemów ludności tych krajów. Wojna w Wietnamie oraz wojny domowe w Laosie i Kambodży krwawo naznaczyły te tereny, a działania wojenne trwały aż do lat 80.Dziś, po ponad 30 latach, Indochiny to popularna destynacja dla turystów z całego świata. Przyciąga nie tylko wielbicieli historii i osoby pragnące lepiej poznać realia wojen które ogarnęły te tereny, ale także plażowiczów, fanów orientu i po prostu ludzi którzy chcą poznawać świat. Podróż do Indochin jest także o wiele tańsza w porównaniu do np. Chin czy Japonii, co dla niektórych może być szczególnie kuszące. A co najbardziej zachęciło nas, studentów Uniwersytetu Łódzkiego? We wrześniu 2017 roku planujemy zrealizować naukową wyprawę do Wietnamu, Kambodży i Laosu - już mówimy po co!

Jesteśmy grupą studentów Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. Wszyscy udzielamy się w kole naukowym poświęconym Azji Wschodniej. We wcześniejszych latach jego członkowie uczestniczyli w wyprawach m. in. do Indii a także do Indochin. W tym roku razem z opiekunem wyprawy Dr. Michałem Zarębą wyruszymy na miesięczną podróż w rejony Indochin. Dwa tygodnie spędzimy w Wietnamie, tydzień w Laosie i tydzień w Kambodży. Podczas pierwszej wyprawy w 2007 roku Dr. Zaręba był jednym z uczestników, teraz sam pokieruje naszą grupą. Zaczęło się od pierwszego po wakacjach spotkania koła naukowego. Został przedstawiony plan, obejrzeliśmy zdjęcia z wypraw z zeszłych lat oraz usłyszeliśmy kilka ciekawych opowieści. Podczas kolejnych spotkań klarował się skład grupy oraz podział obowiązków. Każdy z nas jest inny ale łączy nas to że kochamy poznawać nowe miejsca i kultury. Jest w tym coś fascynującego a im bardziej miejsce jest egzotyczne tym bardziej zachwyca i zachęca do eksploracji. Jesteśmy podróżnikami którzy chcą rzeczywiście zwiedzić Indochiny wzdłuż i wszerz i nauczyć się jak najwięcej. "Przygoda" - to rzeczownik, który chyba najlepiej odzwierciedla nasze pragnienia. Wyruszamy na wyprawę właśnie w poszukiwaniu przygody. A o niedosyt ciekawych miejsc do odwiedzenia nie musimy się martwić. Po pierwsze jest ich w Indochinach wiele, a po drugie mamy Dr. Zarębę który zajmuje się ustaleniem optymalnej trasy podróży.

Dlaczego warto podróżować? Kula ziemska zawiera tyle wspaniałych miejsc, że aż szkoda cały czas przebywać tylko w jednym z nich. Uczucie które towarzyszy poznawaniu i chłonięciu atmosfery obcych miejsc to jedno z najpiękniejszych uczuć jakie można przeżywać. To połączenie fascynacji, ciekawości i autentycznej radości.

Dlaczego akurat Indochiny? Oprócz tego że tereny te obfitują w przepiękne krajobrazy i miejsca do odpoczynku zawierają także ważne pamiątki historyczne. Chcemy bliżej poznać to co wiemy już z lekcji historii. Zbadamy realia wojny w Wietnamie, ludobójstwa jakiego dopełnili się Czerwoni Khmerzy na ludności Kambodży, oraz wojny domowej w Laosie. Są to okrutne ale także bardzo interesujące epizody z historii tych krajów. A zobaczenie miejsc naznaczonych krwawą historią jest najlepszą formą nauki.

Pragniemy także odwiedzić studentów Uniwersytetu w Hanoi. Wprawdzie będą to wakacje ale mamy nadzieję że uda nam się przeprowadzić spotkanie i zaprzyjaźnić się z rdzenną ludnością. Elementem poznawania nowych miejsc jest właśnie poznawanie mieszkańców. Z pewnością będą nam mieli wiele do powiedzenia. My im także.

Wielu z nas fascynuje kuchnia orientalna dlatego mamy już plany spróbować potraw, które do tej pory jedliśmy tylko w Polsce. Składniki które w Polsce są rzadkością, tam stosuje się w prawie każdym daniu. Różnic jest naprawdę wiele. Jako że czekają nas długie wędrówki, będziemy potrzebować dużo energii. Okazji do posilenia się lokalnymi daniami będzie więc sporo.

Warto na chwilę odejść od książek oraz od codziennych obowiązków i przyjemności i zająć się znacznie ciekawszą formą nauki - podróżą. Indochiny oferują masę miejsc do zobaczenia i każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy interesuje was historia, kuchnia czy po prostu rozrywka. Jeśli interesują was rejony Azji Wschodniej, to jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce aby zacząć swoją przygodę z Azją, również ze względu na swoją cenę. Zamiast wykorzystać wakacje na odpoczynek w domu lepiej zarobić nieco pieniędzy i ruszyć po przygodę. Jest ona bliżej niż można by sądzić.

Studenci z UŁ wyruszą do Indochin we wrześniu 2017. Etnosystem.pl objął patronatem medialnym tę wyprawę.

Tekst: materiały Studenckiego Koła Naukowego Azji Wschodniej i Pacyfiku UŁ
Grafika: Oficjalny plakat wyprawy Indochiny 2017