Przygoda z norweskim: nauka z SuperMemo.com

Metoda albo algorytm SuperMemo powstała w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i polega na - generalnie rzecz ujmując - wykorzystaniu wiedzy o zjawisku zapominania przy uczeniu się. Materiał przy uczeniu się tą metodą podawany jest w taki sposób, by angażował pamięć długotrwałą. Jak nietrudno się domyślić, kursy językowe SuperMemo.com wykorzystują tę metodę. Uczyć możemy się zarówno na komputerze jak i aplikacji smartfonowej. Do wyboru mamy kursy kilku języków: angielskiego, włoskiego, chińskiego, duńskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, norweskiego, polskiego, rosyjskiego i szwedzkiego. Do tego kursy z wiedzy ogólnej jak matematyka i nauki ścisłe czy rozwój osobisty i tak dalej.

Ja wybieram naukę języka norweskiego, czyli chyba ambitnie. Z opisu kursu dowiaduję się, że nauczę się podstawowych zwrotów w tematach najbliższych życiu (rodzina, zakupy, czas, praca, hobby). Wygląda nieźle, a że to norweski - będzie OK jeśli uda mi się osiągnąć chociaż połowę zapowiadanych przez SuperMemo sukcesów.

Na początek, tradycyjnie, dostaję garść informacji teoretycznych dotyczących wymowy języka norweskiego. Każdemu opisowi towarzyszy przykład dźwiękowy, który mogę odtworzyć dowolnie, mogę też poruszać się swobodnie między planszami w przód i w tył, jeśli chcę sobie coś powtórzyć. Wszystko bardzo intuicyjne i przejrzyste. Co interesujące, teoria podana jest w taki sposób, że właściwie od razu łapię o co chodzi i dosyć szybko zapamiętuję - a jeszcze nawet nie zaczęłam korzystać z algorytmu SuperMemo!Po części teoretycznej przechodzimy już do praktyki, czyli wymowy. I zaczynamy od razu od sprawdzenia słówek, które pojawiły się w części teoretycznej. Kiedy przez to przechodzę, zaczynam uczyć się nowych wyrażeń. Utrwalam je w pamięci tym w sposób, jaki najbardziej lubię: ćwiczeniami, wyklejankami, testami „prawda czy fałsz”, które bezpośrednio po przyswojeniu wiedzy teoretycznej „zmuszają” mnie do wykorzystania ich w praktyce (tj. wypowiedzenia i zrozumienia ze słuchu).Im dalej w las, tym ćwiczenia i zadania stają się coraz bardziej zaawansowane i wymagające. Uczę się rozpoznawać zdania w kontekście i takie typu: „Posłuchaj nagrania, spójrz na ilustrację i spróbuj zrozumieć, czego dotyczy dialog”.

Każdy kolejny rozdział - poświęcony słownictwu dotyczącemu różnych zagadnień - składa się z części: dialog, słownictwo i zdania, objaśnienia i komentarz kulturowy.Oczywiście, żaden kurs nie nauczy się języka za nas i nawet najbardziej nowoczesna metoda przyswajania wiedzy wymaga po prostu wkuwania słówek. Z SuperMemo.com jest to jednak o wiele łatwiejsze, bardziej przystępne.Dodatkowo, znakomitą opcją jest możliwość uczenia się z aplikacji smartfonowej. Dzięki temu nowe słówka czy zwroty możemy przyswajać w każdym miejscu - tramwaju, autobusie czy podczas nudnego spotkania ( :) ). Apka jest trochę duża, szczególnie po pobraniu kursu językowegoo i jej stabilność wymaga jeszcze dopracowania, ale generalnie - jesteśmy na dobrej drodze.

Kurs jest dostępny online i w aplikacji mobilnej na stronie https://www.supermemo.com/pl/content/norweski-szybki-start lub w wersji pudełkowej (https://www.supermemo.pl/norweski-szybki-start)