Podpowiadamy gdzie spędzić ferie za granicą

Pin It
Nie ma wątpliwości co do tego, że Polska zimą ma swój urok – zwłaszcza w tych miejscowościach, które znajdują się bliżej gór. Swojski klimat, polska kuchnia i polskie ceny – to najbardziej przyciąga turystów (zresztą nie tylko z naszego kraju). Czasem jednak jest tak, że pragniemy zobaczyć coś zupełnie nowego albo poszukać ośrodka narciarskiego na najwyższym światowym poziomie – tutaj doświadczeni turyści polecają już kurorty zagraniczne. Gdzie konkretnie warto udać się na urlop zimą poza granice Polski?


Nieco bliższe wyprawy
Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać daleko, by zobaczyć zimę z zupełnie innej strony niż w Polsce. Jeśli nie mamy zbyt wielu dni urlopowych do wykorzystania lub nużą nas długie trasy, to warto zajrzeć na Słowację. Nasi południowi sąsiedzi słyną z kilku bardzo dobrych ośrodków narciarskich, a wielu turystów uważa, że Tatry po słowackiej stronie są co najmniej tak samo piękne, jak po naszej. Na pewno trzeba odwiedzić Poprad, zwany „bramą do Wysokich tatr” – leży on tak naprawdę tuż przy polskiej granicy i jest bardzo popularną destynacją wśród naszych rodaków. Jego niewątpliwą zaletą jest usytuowanie pomiędzy dwoma parkami narodowymi – Słowackim Rajem i Wysokimi Tatrami. Taka lokalizacja już sama w sobie jest gwarancją niezapomnianych widoków, a do tego warunki narciarskie po tej stronie gór są zazwyczaj wręcz wyśmienite. A jeśli ktoś ma dość chodzenia po szlakach, to zawsze może skoczyć do pobliskiego aquaparku.

Stosunkowo blisko Polski znajdują się też słynne Alpy. W dobie wszechobecnych autostrad możemy tam dojechać samochodem w kilkanaście godzin. Szczególnie popularną i pozytywnie komentowaną (choć wcale nie najtańszą) opcją jest austriacki Tyrol, który poza znakomitymi warunkami do uprawiania sportów zimowych (aż 10 wysokiej klasy ośrodków narciarskich) ma do zaoferowania niespotykane nigdzie w naszym rejonie okoliczności przyrody. Jednak co Alpy, to Alpy…

Europa stoi otworem
Jeśli ktoś jednak pragnie mocniejszych wrażeń i dalszych podróży, to również ma w czym wybierać. Na przykład kierunkiem, który wydaje się być na nowo odkrywany przez zimowych turystów, jest Turcja. Erzurum, miasto leżące u stóp Gór Pontyjskich, słynie z kapitalnych warunków narciarskich, co przecież w sąsiedztwie Bliskiego Wschodu jest ewenementem. Dość powiedzieć, że miejscowość ta była już gospodarzem wielu wysokiej rangi imprez w sportach zimowych. Erzurum ma jednak tę przewagę nad kurortami alpejskimi, że ma bardzo bogatą historię (najczęściej bliżej nam nieznaną), przez co jest też świetnym miejscem do zwykłego zwiedzania.

Ciekawą opcją, by poszusować na nartach całkiem blisko miejsc, w których przez większość roku odpoczywają plażowicze, jest… południowa Hiszpania. To nie żart! W Sierra Nevada (hiszp. Góry Śnieżne) w masywie Gór Betyckich (zaledwie 350 kilometrów od Maroka) znajduje się bardzo znany kurort narciarski. Być może niewielu z was wiedziało, że między Malagą a Walencją wyrastają na tyle duże góry, że sezon zimowy trwa w nich od października do maja, ale jeśli mielibyście ochotę spędzić trochę czasu na mrozie w gorącej – z definicji – Hiszpanii, to Sierra Nevada nada się do tego doskonale. A tego, że po drodze będzie co zwiedzać, chyba nikomu nie trzeba udowadniać.

Ferie zimowe za granicą? Czemu nie! Wystarczy kilka dni więcej urlopu, parę groszy odłożone na koncie i w zależności od upodobań możemy udać się na całkiem bliską wyprawę do naszych południowych sąsiadów, albo bardzo egzotyczny (jak na zimę) południowy kierunek. Europa stoi otworem – wystarczy tylko odpowiednio zaplanować i zorganizować wyjazd.

Artykuł został napisany we współpracy z portalem Taksidi.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.