Wrocławski rynek unikatowy i wyjątkowy

Choć Wrocław jest miastem dumnym z licznych zabytków, turyści zwykle nie mają większych problemów ze wskazaniem tego miejsca, które, w ich przekonaniu, zasługuje na największą uwagę. Miejscem tym jest wrocławski Rynek – jeden z największych i najciekawszych nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce.


Rekordowy Rynek 

Gdy analizie poddajemy wielkość Rynku, ze swoją powierzchnią wynoszącą 3,8 hektara plasuje się on na trzecim miejscu w Polsce ustępując jedynie rynkom w Krakowie oraz Olecku. Nie da się jednak ukryć, że miłośnicy rekordów powinni zainteresować się utrzymanym w stylu późnogotyckim ratuszem z jego liczącą sobie 66 metrów wieżą. Tu nie ma już mowy o jakiejkolwiek konkurencji, ratusz jest bowiem najbardziej okazałą budowlą tego rodzaju, z jaką możemy się spotkać w Polsce. Co ciekawe, podczas składanej w nim wizyty warto spoglądać nie tylko w górę, ale i w dół. To właśnie w podziemiach Ratusza mieści się Piwnica Świdnicka – lokal, który również można uznać za rekordowy, mówimy bowiem o jednym z najstarszych lokali gastronomicznych w całej Europie.

Jak zmienia się Wrocławski Rynek

Mogłoby się wydawać, że wrocławski Rynek będzie miejscem, w którym historia się zatrzymała i rzeczywiście, pierwszy rzut oka na otaczające go kamienice zdaje się potwierdzać te przypuszczenie. Okazuje się jednak, że i on ulega przeobrażeniom, które sprawiają, że staje się jeszcze piękniejszy.
Warte odnotowania jest choćby pojawienie się na jego terenie pomnika Aleksandra Fredry. Pomnik postawiono w roku 1956, za swego rodzaju ciekawostkę można zaś uznać to, że aż do tego momentu stał on we Lwowie. W latach siedemdziesiątych dumni z Rynku Wrocławianie zdecydowali też o likwidacji ciągnącej się tu trasy tramwajowej. Szybko wprowadzono też ograniczenia w ruchu samochodowym, co do dziś doceniają turyści, którzy mogą odkrywać kolejne tajemnice Rynku bez obaw o to, że przeszkodzi im w tym niezbyt odpowiedzialny kierowca. Z kolei najnowsza atrakcja rynku pochodzi z roku 200 i jest nią fontanna nazywana pieszczotliwie „Zdrojem”, jej pojawienie się miało bowiem miejsce w momencie, w którym prezydentem miasta był Bogdan Zdrojewski.

Co można zobaczyć na Rynku

Lista punktów, które zasługują na odwiedzenie jest imponująca, najczęściej jednak turyści gromadzą się pod pręgierzem, pamiętającym jeszcze czasy, w których wymierzano z jego pomocą sprawiedliwość, a także w okolicach fontanny i pomnika Fredry. Wokół Rynku znajduje się też sześćdziesiąt kamienic, z których każda zasługuje na to, aby poświęcić jej przynajmniej kilka chwil.

Oczywiście, na Rynku najwięcej dzieje się wówczas, gdy słońce zbiera się do snu, a mieszkańcy Wrocławia dochodzą do wniosku, że czas na odrobinę przyjemności. Aby się o tym przekonać, najlepiej zdecydować się na nocleg w apartamentach obok wrocławskiego rynku. Pozwoli nam to na zabawę do białego rana i nie będzie nas zmuszać do poszukiwania taksówki albo nocnego autobusu, który odwiezie nas do domu. Nie bez znaczenia jest zresztą i to, że taki nocleg wcale nie musi być drogi.

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij