Z wulkanu na Islandii do Szydłowca

Jazzmani zainspirowani energią polskiej muzyki ludowej odbyli podróż do wnętrza wulkanu na Islandii. Dźwiękiem i obrazem opowiedzą o tym doświadczeniu w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. „Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie” odbędzie się 13 stycznia w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

W dniu 13 stycznia 2017 roku, o godzinie 19 w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów, siedzibie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbędzie się szczególny koncert noworoczny. Odwiedzi nas zespół „Maciej Fortuna Słowiański”, aby zaprezentować przedpremierowo swój nowy program inspirowany polską muzyką tradycyjną. Maciej Fortuna jest uznanym instrumentalistą jazzowym, kompozytorem i producentem muzycznym, prowadzi wydawnictwo płytowe oraz studio nagrań Fortuna Music. Doktor habilitowany sztuk muzycznych, prowadzi klasę trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. W latach 2010 i 2011 uznany „nadzieją polskiego jazzu” w dorocznych ankietach jazz top czytelników magazynu „Jazz Forum”.

Inicjuje, tworzy i bierze udział w licznych projektach zarówno polskich jak i o zasięgu międzynarodowym (m.in. Maciej Fortuna International Quartet - ZOŚKA, MFTrio - JAZZ, duet Fortuna/Dys - Maciejewski Variations, Fortuna plays Szymborska, Jerzy Milian - Music for Mr. Fortuna). Projekt „Kolberg Fortuny” czerpiący ze zbiorów etnograficznych odniósł wyjątkowy sukces w kraju, a jego kontynuacją jest „Maciej Fortuna Słowiański – Koncert w wulkanie”.

Muzyce towarzyszyć będą fragmenty filmu zrealizowanego na Islandii. Zespół, w sierpniu 2016 roku, zagrał koncert na dnie komory magmowej czynnego wulkanu, na głębokości 120 metrów pod powierzchnią ziemi. - Jednym z najbardziej unikatowych zjawisk jest aura miejsca, w którym wykonuję swoją muzykę. Jest ona dla mnie główną inspiracją. Thrihnukagigur to jedyne takie miejsce na Ziemi, w którym zastygająca lawa utworzyła jaskinię o bajecznych warunkach akustycznych – mówi Maciej Fortuna. Materiał dopełniają wizualizacje bazujące na surowości wulkanicznego krajobrazu Islandii oraz obrazy nagrane w Polsce. Połączenie to przenosi odbiorcę w tajemniczy świat dzikiej przyrody, światła i cieni. Całość nawiązuje do tematyki ludowej, jest przepojona symboliką słowiańską oraz elementami improwizowanymi.

W dniu 10 lutego 2017 roku odbędzie się premiera dwupłytowego albumu CD/DVD zawierającego zapis tego przedsięwzięcia – pierwszego koncertu jazzowego wewnątrz wulkanu.

Koncert w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to jedyna taka okazja, by usłyszeć zespół w nowym repertuarze przed premierą albumu.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij