Od śmierci w dolinach zachowaj nas Panie...

Pin It
Był drugim, po Reinholdzie Messnerze, człowiekiem który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 głównych ośmiotysięczników. Z tym, że Włochowi ten wyczyn zabrał szesnaście lat życia, Kukuczce - niecałe osiem. 24 października 1989 roku na południowej ścianie Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Wspominamy jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów. Rozmawiamy z Cecylią Kukuczką, żoną himalaisty i Danielem Kidoniem z Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi.


Wysoko w górach często stawia się pytania i bardzo rzadko potrafi się na nie odpowiedzieć


W minionym roku Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi organizowało z okazji rocznicy jego śmierci Dzień Jerzego Kukuczki, kolejne wspomnienie himalaisty. Tych, jak się okazuje - nigdy dość. 

Postać Jerzego Kukuczki wspominana jest nieprzerwanie od ponad dwóch dekad, bo himalaista intryguje a jego życiorys zachwyca nie tylko miłośników gór i fascynatów wspinaczki wysokogórskiej, ale także tych, którzy na co dzień z tematem nie są związani. Kukuczka stał się częścią kultury, niemal popkultury. Dowodem nie tylko niesłabnące zainteresowanie odwiedzaniem Izby Pamięci Jerzego Kukuczki - o czym za chwilę - ale też takie projekty jak powstanie graffiti z podobizną himalaisty w Bogucicach. - Mamy w Polsce wiele rzeczy, którymi moglibyśmy się chwalić. Od wielkich pisarzy po GROM. Mamy dobrych nurków, grotołazów, skoczków narciarskich, piłkarzy… z tymi ostatnim różnie bywa, ale i tak poświęcamy im w mediach wiele uwagi. Dlaczego? Nie wiemy - mówi nam Daniel Kidoń, z Centrum Górskiego Korona Ziemi - Wiemy za to, że w górach wysokich Polacy nie są w grupie pościgowej, ale dzisiaj to ich "ścigają". I chociaż zdarzają się na ich temat niemiłe komentarze (przeważnie ludzi nie mających nic wspólnego z górami) to zasługują na szczególne pamięć i uznanie... - dodaje.

Od śmierci w dolinach zachowaj nas Panie…

- Na tle tych wybitnych i nietuzinkowych postaci, którymi byli i są nadal polscy himalaiści, osoba Jerzego Kukuczki odznacza się szczególnie - jest on drugim człowiekiem w historii, tuż po Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, jest pierwszym zimowym zdobywcą trzech szczytów ośmiotysięcznych - mówi dalej Kidoń - To On parł w górę gdy inni rezygnowali, to On tyczył nowe polskie drogi na himalajskie kolosy, wreszcie to On pokazywał, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych - z przeciętnego mieszkańca Śląska, stał się supergwiazdą - jednym z najwybitniejszych wspinaczy w dziejach świata. Nauczył nas swym życiem, że każdy człowiek jest w stanie przesunąć swój horyzont tak daleko jak pozwala mu na to wyobraźnia.

- Samych nas zachwyca, że ludzie nie chcą zapomnieć o Jerzym Kukuczce - mówi Cecylia Kukuczka - Mamy Izbę Pamięci w Istebnej, ciągle tu ludzie przychodzą, często lepiej ode mnie znają jego historię himalajską, pamiętają jego wyczyny. Do tej pory kręci się o nim filmy, pisze książki - nie słabnie ta pamięć, z czego jesteśmy dumni. Bo był autorytetem, człowiekiem, który może młodych ludzi kierować na dobre drogi. Niekoniecznie musi to być wspinaczka wysokogórska. Jest inspiracją poprzez pasję, cel, determinację w dążeniu do celu. Tego ludzie szukają. Zauważyłam, że do Izby często przychodzą ojcowie ze swoimi synami i mówi: zobacz jaki to był autorytet, jaki to był silny mocny człowiek, jak dążył do celu. Zobacz, czym warto się w życiu kierować.

Jerzy Kukuczka często mówił i pisał o przełamywaniu swoich własnych słabości. Wydaje mi się, że to jest tak wyraźnie inspirujące dla ludzi zafascynowanych jego historią. - Tak, to jest szkoła życia. I jest wielu chętnych na te nauki. Ludzie, którzy przychodzą do Izby i dopytują o historię często mówią, że to jest niemożliwe, że w takich czasach kiedy nie było sprzętu, kiedy nie było w Polsce praktycznie nic, on miał takie osiągnięcia - dodaje Cecylia Kukuczka.

Nigdy nie umiałem pogodzić się z tym, żeby wracać z niczym. Zawsze próbowałem jeszcze raz. Czasem nawet wbrew logice, ale zgodnie z jakimś wewnętrznym przekonaniem.

Jerzy Kukuczka graffiti
Zawoja, miejsce w którym obchodzony będzie Dzień Jerzego Kukuczki większości górołazów automatycznie kojarzy się z punktem wypadowym na Babią Górę. Zastanawiam się czy himalaista miał jakieś bliższe związki górskie z tym miejscem, z Beskidem Żywieckim. - Nie słyszałam nigdy, żeby był na Babiej Górze, ale na pewno te strony nie były mu obce - mówi Cecylia Kukuczka - Niestety nie zdążył obejść wszystkich polskich gór, bo jego wyprawy były długie i skupiał się na wysokich górach. Ale w Beskidy chętnie chodził. Jak tylko był w Istebnej i miał godzinę czy dwie wolnego, to wykorzystywał je, żeby gdzieś tu wyskoczyć - mówi Cecylia Kukuczka - Jego korzenie wywodzą się z Istebnej, jego rodzice stąd pochodzili, zawsze bardzo chętnie tu powracał, spędzał czas ze swoimi chłopcami, uczył jeździć ich na nartach, remontował swój malutki domek. Każdą wolną chwilę spędzał właśnie tu - dodaje.

Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach

W tym przekonaniu utwierdzają także słowa Daniela Kidonia z Korony Ziemi: - Jerzy Kukuczka był góralem w 100% - jego rodzice pochodzili z Istebnej, a to przecież nadal Beskidy. To właśnie w tych okolicach Jerzy Kukuczka stawiał swe pierwsze kroki w górach, zdobywał coraz wyższe szczyty, brał udział w rajdach... Z domu rodzinnego wyniósł zaszczepione głęboko w sercu miłość oraz szacunek do gór i natury - mówi - Pomimo, że w późniejszych latach stawał na najwyższych szczytach świata, pokonywał najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w najdalszych zakątkach, pomimo, że brakowało mu czasu, że stał się sławny to zawsze chętnie powracał w swe rodzinne okolice - tam odpoczywał ze swą rodziną i tam spotykał się ze swymi najbliższymi przyjaciółmi. Miejscowi do dzisiaj wspominają go jako ciepłego, otwartego i bardzo przyjaznego człowieka - dodaje.


Centrum Górskie Korona Ziemi

Rozmowy i opracowanie: Kaśka Paluch
Wszystkie śródtytuły to cytaty wypowiedzi Jerzego Kukuczki
Zdjęcia Jerzego Kukuczki: źródło Wikipedia
Zdjęcia Centrum Górkiego: strona Korony Ziemi
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.