Autostopowa Sztafeta Kulturowa

Austostopowa Sztafeta Kulturowa, Ania łapie stopa w Portugalii, fot. mat. promocyjne

Wielu osobom, autostopowicz kojarzy się z umorusanym obieżyświatem, który żerując na życzliwości innych, tylko bierze nie dając od siebie nic w zamian. Ania i Jon, twórcy popularnego anglojęzycznego bloga autostopowego Hitch Hikers Handbook od lat starają się walczyć z tym stereotypem i promując odpowiedzialną turystykę, skupiają się bardziej na mieszkańcach odwiedzanych krajów niż na sobie samych. W czasie swojej najbliższej wyprawy przez Azję, podczas której zamierzają pokonać 27000 km za pomocą kciuka i odwiedzić 13 państw w 11 miesięcy, chcą zarazić swoją podróżniczą filozofią opartą na dzieleniu się oraz uczeniu od innych jak największe grono odbiorców.

"W trakcie naszej podróży po Kaukazie, zszokowała nas antypatia, jaką pałali wobec siebie mieszkańcy sąsiadujących państw" - mówi Ania Mochnacka - "Jeżdżąc autostopem po świecie poznajemy mnóstwo wspaniałych, otwartych i gotowych do pomocy ludzi, którzy w większości wypadków są dla nas – przybyszów z zewnątrz – otwarci i wielkoduszni. Kiedy jednak mówimy im, że zamierzamy odwiedzić sąsiedni kraj, większość ludzi stara się nas odwieść od tego pomysłu, argumentując, że zostaniemy zamordowani, zgwałceni czy okradzeni w państwie znajdującym się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej. Jednakże po przekroczeniu granicy, ponownie zostajemy otoczeni cudowną opieką przez wspaniałych i pomocnych ludzi, którzy niestety podobnie nie mają nic dobrego do powiedzenia o swoich sąsiadach i dziwią się jak udało nam się przeżyć w kraju, z którego właśnie przyjechaliśmy. Każdy autostopowicz, który kiedykolwiek przekraczał granice różnych państw był z pewnością w podobnej sytuacji i nauczył się tym samym, że ludzie w każdym kraju są bardzo podobni do siebie – są tak samo mili, uśmiechnięci, gościnni i gotowi do pomocy" - opowiada podróżniczka.

{youtube}hwro1De2EtQ{/youtube}

Na bazie tych doświadczeń zrodził się pomysł Autostopowej Sztafety KulturowejW każdym odwiedzonym kraju Ania i Jon chcą nauczyć się czegoś nowego (np. jak przyrządzać typowe dla danego regionu potrawy, jak grać w tradycyjne gry oraz odkryć lokalną muzykę) i przekazać tę wiedzę dalej. Spotkani na trasie ludzi, którzy zgodzą się na udział w projekcie, otrzymają drobny upominek, który będzie reprezentował daną tradycję i pozwoli im ją pielęgnować. Dla przykładu, aby nauczyć ich robienia tradycyjnych polskich pierogów, otrzymają foremki, które ułatwią ich lepienie. W zamian nauczą oni Anię i Jona czegoś, co wypływa z ich kultury, a ci ostatni przekażą tę wiedzę dalej w kolejnym kraju, dzieląc się drobnym upominkiem otrzymanym od poprzedniej osoby.

Ową wymianę wiedzy i upominków zamierzają sfilmować i pokazać to, czego się nauczyli na swoim blogu oraz na kanale YouTube, aby inni także mogli poznać ciekawe i egzotyczne zwyczaje i włączyć je do swojego życia codziennego. Będzie przy tym oczywiście sporo zabawy i pozytywnych emocji, bo nie często widzi się Kirgizów lepiących pierogi czy Mongołów piekących tradycyjnego polskiego baranka wielkanocnego!

W trakcie wyprawy, Ania i Jon odwiedzą Turcję, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Kazachstan, Chiny, Mongolię, Rosję, Estonię, Łotwę i Litwę.

Poczynania Anii Jona można śledzić na blogu www.hitchhikershandbook.com, filmy z wyprawy będą pojawiać się na kanale Youtube, a kontakt z fanami, autostopowicze będą utrzymywać przez Facebooka i Twittera.

Etnosystem.pl patronuje Autostopowej Sztafecie Kulturowej medialnie.

Autostopowa Sztafeta Kulturowa, Ania łapie stopa w Portugalii, fot. mat. promocyjne